Reklama

Uczniowie wiśnickiego Plastyka w Finlandii.

W dniach 14-26 października 2018 r. uczniowie Liceum Plastycznego im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu wraz z nauczycielami przebywali w Finlandii. W Instytucie Rzemiosła i Wzornictwa Lybecker w Raahe, wspólnie z Finami, kontynuowali prace nad projektem „Animacja i TIK jako nowa jakość wspomagania edukacji o dziedzictwie kulturowym Polski i Finlandii”, w ramach programu Erasmus+.

 

Projekt koncentruje się na wyprodukowaniu dwóch etiud filmowych metodą animacji poklatkowej oraz filmów „Making off” dokumentujących wspólną pracę uczniów szkół posiadających bogatą, ale różną bazę technologiczną. Uczestnicy zabrali ze sobą wcześniej wykonane rekwizyty i tła, a w specjalistycznych pracowniach Lybecker w Raahe nastąpiło udźwiękowienie i montaż filmów animowanych. W trakcie mobilności odbyły się warsztaty z animacji prowadzone przez fińskiego reżysera filmów animowanych. Innowacyjne praktyki zostały skierowane dodatkowo do uczniów szkoły podstawowej w Raahe.

Weekend w Finlandii, pomiędzy tygodniami wytężonej pracy, obfitował w niesamowite atrakcje. Uczestnicy pojechali do Laponii, zwiedzili Ranua ZOO – najbardziej wysunięty na północ ogród zoologiczny w Europie, Wioskę Świętego Mikołaja w Rovaniemi, wstąpili również do Szwecji. Przemierzyli około 600 kilometrów podziwiając uroki fińskiej przyrody, po drodze gościnnie witały ich skubiące trawę renifery.

Spotkanie ze Świętym Mikołajem przebiegło w serdecznej atmosferze. Święty Mikołaj przywitał uczniów i opiekunów w ich ojczystym języku, następnie z każdym zamienił kilka słów w języku angielskim. Elfy, pomocnice Świętego Mikołaja wykonały zdjęcie grupy. W drodze do Świętego Mikołaja uczestnicy przekroczyli linię koła podbiegunowego. Jest to biała linia przebiegająca przez środek wioski z napisami w kilku językach i podaną wartością szerokości geograficznej kręgu polarnego. Wszyscy wysłali do bliskich pozdrowienia ze specjalnym stemplem Świętego Mikołaja, korzystając z usługi Poczty Świętego Mikołaja.