Reklama

Dzisiaj w bibliotece „Marian Kęsek – Człowiek Księgi”

Biblioteka w Bochni zaprasza na spotkanie „Marian Kęsek – Człowiek Księgi” poświęcone zmarłemu przed dwoma laty historykowi pracującemu w Bibliotece Jagiellońskiej – 30 października 2018 r. o godz:18.00 w sali klubu Biblioteki.

Dr Marian Kęsek był historykiem i politologiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowcą akademickim. Przez ponad 40 lat związanym zawodowo z Biblioteką Jagiellońską, w której przeszedł przez wszystkie oddziały. W swoich pracach badawczych początkowo zajmował się problematyką hutnictwa wczesnośredniowiecznego w regionie świętokrzyskim, z czasem swoje zainteresowania skierował w stronę historii Kościoła w Polsce. Publikował w Biuletynie Biblioteki Jagiellońskiej i w wydawnictwie Małopolska. Jego artykuły ukazywały się również w bocheńskiej prasie regionalnej. Zmarł 14 października 2016 roku i jest pochowany w Bochni na cmentarzu na Łychowie.
Podczas spotkania poznamy osobę Mariana Kęska wieloaspektowo. Jakim był członkiem rodziny, dziadkiem dowiemy się dzięki wspomnieniom wnuka Łukasza, które przeczyta Piotr Widła. O ścieżkach zawodowych opowie jego przyjaciel i wieloletni współpracownik dr Sebastian Grudzień – historyk, pracownik Biblioteki Jagiellońskiej, autor biogramu Mariana Kęska do Biuletynu BJ. O książce „Wizerunek Kościoła katolickiego w Polsce do 1945 r. na łamach Żołnierza Wolności w latach 1950 – 1990” będzie mówił Jerzy Pączek – bocheński historyk i nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym. Obrazu dopełni tekst Andrzeja Pacuły, poety, satyryka i redaktora: „Człowiek Księgi”, z którego zaczerpnięto tytuł spotkania wspominkowego.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 30 października 2018 r. o godz:18.00 do sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5. Wstęp wolny. Podczas spotkania będzie można zakupić omawianą książkę.