Reklama

Erasmus+ w Muchówce

W dniach 19 – 23 października br. Szkołę Podstawową im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Muchówce odwiedzili nauczyciele i uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół z Grecji, Estonii, Portugalii, Cypru oraz Holandii. Przybyli oni w ramach uczestnictwa w projekcie “Lifeboats full of hopes” z programu Erasmus+.


Pierwszego dnia pobytu goście zostali przywitani przez panią dyrektor mgr Barbarę Maturę oraz koordynatora programu mgr Lidię Pawlik, a także przez najmłodszych uczniów, którzy oprócz powitania chlebem i solą zatańczyli krakowiaka. Później zwiedzili szkołę i zapoznali się z historią oraz systemem edukacyjnym w Polsce. Po krótkiej przerwie nauczyciele udali się na spotkanie organizacyjne, a uczniowie uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, gdzie stworzyli interesujące prace.


Po obiedzie wszyscy udali się na warsztaty edukacyjne związane z realizacją zadania projektowego, które poprowadziła nauczycielka języka angielskiego mgr Agnieszka Nowak. Uczniowie mieli do odegrania scenki związane z sytuacją uchodźców, które wcześniej przygotowała każda szkoła.


Po pracowitym dniu, uczniowie wrócili do rodzin goszczących, gdzie gospodarze zaplanowali wiele atrakcji dla gości z zagranicy. Popołudniami organizowane były m. in. wycieczki do Krakowa, Szczawnicy,
Zakopanego oraz ogniska, jazdy konne a także przejażdżki bryczką.


Kolejne dni były okazją do zaprezentowania polskich zabytków oraz historii i kultury naszego narodu. Zorganizowano wycieczki do Krakowa ( Wawel, Muzeum Armii Krajowej, Barbakan, Kościół Mariacki ), Kopalni Soli w Bochni, oraz na Zamek w Wiśniczu.


W czwartek w Ratuszu, goście zostali powitani przez Burmistrz Nowego Wiśnicza Małgorzatę Więckowską, która przedstawiła również krótką historię Nowego Wiśnicza oraz zaprosiła do ponownego odwiedzenia naszego regionu. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zostali obdarowani przez Panią Burmistrz upominkami.

W piątek również były zajęcia w szkole, które rozpoczęły się integracyjnym meczem siatkówki i wzięli w nim udział nauczyciele i uczniowie. Po emocjonującej grze zostały rozdane medale z logo projektu. Później przystąpiono do realizacji dalszych zadań, którymi była prezentacja o sytuacji uchodźców w Polsce oraz spotkanie nauczycieli dotyczące dalszych działań i przygotowań do wyjazdów na Cypr i do Grecji w 2019 roku. Po skończonych zajęciach, został podany pyszny poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Muchówki.


Ostatnim elementem spotkania w naszej szkole było wręczenie certyfikatów uczestnictwa w projekcie. Na zakończenie całego pobytu zorganizowano uroczystą kolację dla nauczycieli, uczniów oraz rodziców. Wszyscy wspólnie, przy dźwiękach orkiestry bawili się i spędzali ostatnie chwile w swoim gronie. Wizyta ta wpłynęła nie tylko na podniesienie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, ale także na poszerzenie horyzontów naszych uczniów, poznanie kultury innych narodów. Zawarto nowe, liczne przyjaźnie, które mamy nadzieję, że będą kontynuowane w przyszłości.

Goście wyjechali zadowoleni z obietnicą, że na pewno jeszcze odwiedzą Polskę, która przywitała ich barwami pięknej złotej jesieni. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła uczestniczy w tak ważnym programie międzynarodowym, dzięki któremu uczniowie w trakcie trwania projektu biorą udział w różnych przedsięwzięciach i aktywnościach, a także zdobywają wiedzę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania i obcowania z drugim człowiekiem.
Serdecznie dziękujemy, wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom i rodzicom oraz innym osobom za zaangażowanie oraz wszelką pomoc.

Tekst: Lidia Pawlik