Reklama

Powoływanie rezerwistów. Ćwiczenia obronne w bocheńskiej Policji

W dniu 30 września 2018 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Bochni odbyły się  ćwiczenia  pn. „EGIDA – 18”, w których wzięło udział 20 żołnierzy rezerwy z powiatu bocheńskiego.

Ćwiczenia te miały  na celu praktyczne sprawdzenie przyjętych założeń i rozwiązań planistycznych związanych z powoływaniem rezerw osobowych do jednostek organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji,  organizacji procesu szkolenia teoretycznego oraz płynności przepływu informacji pomiędzy komendami powiatowymi a Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie i dalej z Komendą Główną Policji a także współpracy z Wojskową Komendą Uzupełnień w Tarnowie.  

Ćwiczenia rozpoczęły się o godz. 7 rano i trwały 12 godzin. Wszyscy uczestnicy przeszli obowiązkowe sprawdzenie w Punkcie Kontrolno- Informacyjnym, a następnie udali się do Punktu Wydawania Wyposażenia.   

W Komendzie przeprowadzono ćwiczenia ze wszystkich tematów, które zostały wskazane przez Komendę Główną Policji do realizacji, a ponadto m.in. zorganizowano prezentację broni. Wystawa  została przedstawiona przez grupę kolekcjonerską ekipa 061, której przedstawicielem jest Ireneusz Legutko oraz Stowarzyszenie One Shot. Wymienieni niejednokrotnie prezentowali swoją kolekcję broni na potrzeby naszej jednostki. Odbył się również pokaz walki wręcz, który przedstawili policjanci – instruktorzy judo z bocheńskiej jednostki. Ratownik medyczny zaprezentował sposoby udzielania pierwszej pomocy, gdzie uczestnicy w sposób praktyczny mogli sprawdzić swoje umiejętności w tym zakresie. 

Każdy uczestnik na zakończenie  otrzymał certyfikat potwierdzający uczestnictwo w ćwiczeniach EGIDA-18. 

Dzięki ćwiczeniom policjanci w praktyczny sposób sprawdzili, jak działa system powoływania rezerwistów w sytuacji zagrożenia kraju. Takie ćwiczenia to niezbędny i istotny element doskonalenia działań Policji w obszarze obronności i bezpieczeństwa Państwa.

tekst i zdjęcia: asp. szt. Dominika Półtorak