Reklama

Archeolodzy mają jeszcze tydzień, później zasypią mury ratusza

Archeolodzy szukający ratusza na płycie rynku w Bochni mają jeszcze tydzień na przeprowadzenie prac. Później odsłonięte fundamenty zostaną zasypane. Powód? 19 maja na Rynku w Bochni odbędą się obchody oddania nowo wybudowanej komendy Państwowej Straży Pożarnej z udziałem przedstawicieli rządu.

Badania archeologiczne Rynku w Bochni rozpoczęły się 27 marca. W ciągu tych kilku tygodni udało się ustalić część fundamentów, ciągle jest jednak wiele do zrobienia. Znaleźliśmy ratusz, odsłaniamy teraz jego obrys – mówi Marek Materna, archeolog który nadzoruje prace na bocheńskim Rynku.

Ponieważ 19 maja na Rynku w Bochni odbędzie się święto strażaków, archeolodzy muszą zakończyć prace do piątku 28 kwietnia. Mamy mało czasu, pogoda nam nie sprzyja, z niepokojem patrzymy na upływający czas. Część ludzi ma umowy do piątku [21 kwietnia – przyp. red.], część do przyszłego tygodnia. Na pewno, jeżeli impreza ma być 19 maja, musimy zakończyć na tyle wcześniej, żeby to jeszcze zasypać i posprzątać cały teren.

Osoby obserwujące prace na Rynku nie kryją zdziwienia faktem, że wydobywane przez blisko miesiąc pozostałości ratusza niebawem zostaną zasypane. Ja tego w żaden sposób nie będę oceniał. Mam zrealizować zadanie, dostałem na nie od samego początku niezbyt długi okres czasu, zaciskamy zęby i próbujemy coś robić, stąd też nasza obecność dzisiaj podczas takiej, a nie innej pogody. Podobnie było we wtorek, gdy też próbowaliśmy coś zrobić pomimo niesprzyjających warunków. Po prostu staramy się wykorzystać każdy dzień – dodaje Marek Materna.

Zgodnie z założeniem, prowadzone na Rynku badania mają charakter sondażowy. Mają dać odpowiedź przede wszystkim, czy pozostałości ratusza istnieją, w jaki sposób zostały zachowane, jak w przyszłości można byłoby je wyeksponować w dokumentacji projektowej, która jest w tej chwili opracowywana – mówi Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni.

Badania sondażowe nie przewidują przeprowadzenia pełnej eksploracji ratusza, one służą tylko odkryciu fundamentów, obrysu jego murów. Na tym ten etap badań określony w przetargu się kończy. Poza tym wykop, który mamy, jest wykopem krzyżowym, a nie wykopem szerokoprzestrzennym. Badanie ratusza musi się odbywać przy pomocy pełnego wykonu obejmującego jego cały obrys – zaznacza Marek Materna.

Zasadnicze prace wynikające z rozebrania całej płyty Rynku będą prowadzone w trakcie prac budowlanych, gdy będziemy już w całości realizować to zadanie. Natomiast wszystko, co zostało udokumentowane, sfotografowane, wydobyte z tych wykopów, będziemy chcieli szerzej wyeksponować – dodaje Robert Cerazy.

Teraz archeolodzy koncentrują się na ustaleniu lokalizacji zachodniego fundamentu ratusza. Niewykluczone, że pomnik króla Kazimierza Wielkiego, który stoi w tym miejscu od 1871 r., wzniesiono właśnie na zachodniej ścianie wyburzonego przez Austriaków obiektu.

Władze miasta mają pomysł, aby dawny ratusz symbolicznie zaznaczyć w odnowionej płycie Rynku innym rodzajem nawierzchni oraz specjalnym podświetleniem.

Zespół projektowy firmy Park-M z Brzeznej
Zespół projektowy firmy Park-M z Brzeznej