„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Na co zwrócić uwagę, kupując odzież sportową?

Niezależnie od tego, czy aktywność fizyczna jest dla Ciebie efektem noworocznego postanowienia, czy standardowym elementem tygodnia obecnym w twoim życiu od dawna, to ważną częścią myślenia o ruchu jest uwzględnienie wyboru odpowiedniej odzieży.. Właściwie dopasowane ubranie wpływa korzystnie na efektywność treningów i płynącą z nich satysfakcję, pozwala także na uprawianie sportu w sposób zdrowy i bezpieczny. Na co zwracać uwagę, dokonując wyboru?

 

​                    Ubranie dopasowane do rodzaju aktywności

Kluczowy jest oczywiście rodzaj aktywności. Z pozoru zasada ta nikogo nie dziwi – przecież na trening judo obowiązuje inny strój niż na basen. Chodzi jednak o bardziej subtelne różnice między ubraniami przeznaczonymi do wykonywania podobnych (lub pozornie podobnych) sportów. Jogging, trekking, nordic walking – czy to nie to samo? Czy do biegania nie można ubrać po prostu tego samego, co na rower? Odpowiedź leży gdzieś pośrodku – z jednej strony próba zdywersyfikowania odzieży pod kątem każdej dyscypliny bywa chwytem marketingowym i wiele sportów można faktycznie uprawiać w identycznym stroju. Są jednak i takie rodzaje aktywności, które naprawdę wymagają specjalistycznej odzieży.

W ATTIQ znajdziesz ubrania sportowe zaprojektowane z myślą głównie o dwóch dyscyplinach: bieganiu i kolarstwie. Na ich przykładzie łatwo można zilustrować kwestie specjalizacji odzieży. Jazda na rowerze, zwłaszcza jeśli mowa o dłuższych dystansach czy wymagającym terenie, wymaga odpowiedniego, indywidualnego przygotowania stroju. Dla wygody i ze względów zdrowotnych bezwzględnie należy zakładać getry lub spodenki kolarskie chroniące przed urazami i otarciami. Również koszulki i bluzy na rower wyróżniają się szczególnymi cechami: mają wydłużony tył, chroniący wygięte plecy, wykończenia z antypoślizgowej gumy zapobiegającej podwijaniu się ubrań, długie zamki umożliwiające łatwe zapinanie bez przerywania jazdy czy stójki chroniące gardło i krtań przed przewianiem.

Odzież do biegania również powinna mieć szereg cech ułatwiających i uprzyjemniających uprawianie tej dyscypliny. Tkaniny muszą być lekkie, oddychające, delikatne, odprowadzające wilgoć. Jednak podobne cechy powinny wykazywać bluzy czy spodnie ubierane na nordic walking czy trekking – w tym wypadku nie zawsze warto ufać sloganom o specjalistycznych strojach do spacerowania po lesie.

 

​                    Sport o każdej porze roku

Kupując odzież sportową, weź również pod uwagę, w jakiej porze roku będziesz wykonywać dany rodzaj aktywności. Do uprawiania sportu latem wybieraj odzież umożliwiającą skuteczną wentylację, chroniącą przed promieniami UV, lekką i dającą efekt chłodzenia. Zimą zadbaj o odpowiednią temperaturę, kupując ubrania z warstwą ocieplającą. To właśnie w chłodniejsze dni szczególnie ważne jest odprowadzanie wilgoci – mokre ubrania mogą spowodować infekcje zarówno górnych i dolnych dróg oddechowych, jak i skóry.

Dobierając damskie lub męskie ubrania do biegania pod kątem pory roku, miej również na uwadze swoje indywidualne uwarunkowania – jeśli łatwo się pocisz i przegrzewasz, a kaloryfery włączasz okazjonalnie, nawet zimowa odzież sportowa nie powinna być w twoim przypadku zbyt mocno ocieplana.

 

​                    Materiał, krój, estetyka

Przywykło się uważać, że wszystko, co naturalne, jest absolutnie najlepsze. Przy produkcji odzieży sportowej warto jednak zaufać technologii – syntetyczne tkaniny powstałe z myślą o sportowcach są znacznie lżejsze niż ich naturalne odpowiedniki, o wiele lepiej odprowadzają wilgoć, są też łatwiejsze w pielęgnacji i czyszczeniu. Jeśli ekologia jest dla ciebie ważna, wybieraj zatem ubrania stworzone do aktywności fizycznej, ale uszyte z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju – z wykorzystaniem surowców z recyklingu, pakowane bez użycia folii. Jeśli jakaś firma proponuje możliwość darmowego dokonania niewielkich napraw zakupionej u nich odzieży sportowej lub przyjmuje zużyte ciuchy, by poddać je przeróbce – wówczas masz pewność, że w jej przypadku ekologia to nie tylko slogan.

Choć w sporcie to nie estetyka jest najważniejsza, to jednak mając do wyboru ubrania ładne i nieładne, zdecydowanie wolimy te pierwsze – zwłaszcza że odzież do biegania damska i męska wcale nie musi być źle skrojona czy nieciekawie odszyta. Co więcej, w przypadku ciuchów, w których dajemy z siebie wszystko, wygląd może być formą  dopingu – czujemy się lepiej, gdy wyglądamy dobrze, więc sport przynosi nam jeszcze większą radość.

Komponując swoją sportową garderobę, warto również zwrócić uwagę na przydatne detale – np. technologie odblaskowe polepszające widoczność przy słabym oświetleniu czy funkcjonalne kieszonki, do których można schować drobiazgi. Dzięki nim uprawianie ulubionej dyscypliny będzie nieco łatwiejsze i znacznie bezpieczniejsze.