„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Orkiestra Górnicza wystąpi na Rynku

Orkiestra Kopalni Soli Bochnia wystąpi na bocheńskim Rynku. W programie utwory takich wykonawców, jak Abba, The Beatles, Queen, Brathanki, Maryla Rodowicz, Michael Jackson, Ricky Martin, Whitney Houston. Nie braknie również muzyki filmowej (James Bond, Rocky) oraz marszy typowo górniczych wraz z pokazem żonglerki buławą.

Historia Orkiestry Kopalni Soli Bochnia sięga aż 1880 r., kiedy to Antoni Langer, czeski muzyk i kompozytor, przybył do Bochni i reaktywował Orkiestrę Salinarną. Wcześniej, bo jeszcze przed jego przybyciem, orkiestra nazywała się „Orkiestrą Gimnazjum bocheńskiego”, „Kapelą janczarską” lub „Bandą turecką”, liczyła 16 osób i wiadomo, że uświetniała uroczystości kopalniane już w (!) 1850 r. Wówczas w jej skład wchodzili górnicy z pochodzenia czeskiego i austriackiego, jednak w 1851 r. nastąpiło rozwiązanie tej orkiestry, a jej instrumenty przekazano najpierw kopalni, a potem Orkiestrze Salinarnej.

Po wspomnianym 1880 r. nastąpiło „spolonizowanie” składu orkiestry i przez kolejne 30 lat jej kapelmistrzem był Antoni Langer. Początkowo orkiestra nazywała się „CK Muzyka salinarna w Bochni”, a jej obecna nazwa funkcjonuje już od kilkudziesięciu lat.

Orkiestra założona przez Antoniego Langera przyczyniła się niewątpliwie do wytworzenia szczególnego klimatu podkreślającego górniczy rodowód i charakter Bochni, a późniejsze dzieje Orkiestry Górniczej wiążą się z prowadzeniem jej przez 11 kapelmistrzów. Obecnie kapelmistrzem i tamburmajorem orkiestry jest Krzysztof Wołowiec.

Orkiestra w tym momencie liczy 39 muzyków i głównie są to ludzie młodzi, choć w jej szeregach nie brakuje też doświadczonych muzyków. Od wielu lat uświetnia uroczystości państwowe, kościelne i okolicznościowe w Bochni i okolicach, ciągle bierze udział w przeglądach oraz festiwalach orkiestr dętych zajmując czołowe miejsca.

Do ostatnich największych osiągnięć orkiestry ostatnich lat należą:

– udział w Przeglądach Orkiestr w Laskowej (I miejsca w latach 2006 i 2009), Nowym Wiśniczu (I miejsce w 2007 r., II miejsca w latach 2008, 2010, 2011 i 2013) oraz Gródku nad Dunajcem (III miejsce w 2012 r.),

– udział w przeglądzie Echo Trombity w Nowym Sączu (I miejsce w latach 2007 i 2010, II miejsce w latach 2006 i 2011, III miejsce w 2012 r.),

– udział w XXI Międzynarodowym Kongresie Górniczym w Krakowie w 2008 r.,

– występy w Galicyjskich Przeglądach Orkiestr Dętych w latach 2008 i 2009,

– koncertowanie w uzdrowiskach w Cserkeszolo (Węgry 2007 r.), Bad Salzdetwurth (Niemcy lata 1998, 2006, 2012), Lucky (Słowacja 2013 r.) oraz oczywiście w Bochni,

– udział w V Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Mszanie Dolnej w 2012 r.

– gościnny udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Województwa Świętokrzyskiego w Działoszycach w 2013 r.

W najbliższych planach orkiestry są koncerty na Słowacji oraz na Ukrainie i oczywiście koncerty w Polsce (Tarnów, Kraków, Bochnia).

Nabór do orkiestry – jeżeli ktoś jest dyspozycyjny (rocznie orkiestra wykonuje ok. 30 koncertów, co na amatorską orkiestrę dętą jest dużą liczbą, w stałym grafiku są także próby odbywające się zawsze w piątki o godz. 17.30 w sali prób przy ul. Campi 15), potrafi grać na instrumencie dętym lub perkusyjnym i chciałby wstąpić w szeregi orkiestry – jest taka możliwość.

Koncert Orkiestry Kopalni Soli Bochnia na bocheńskim Rynku odbędzie się w najbliższy wtorek o godz. 18.00.

„Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”