„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Nowy papież z „końca świata” – komentarze bochnian

Papież spoza Europy, z Ameryki Południowej, to nowa jakość w Kościele katolickim. Ma podwójne obywatelstwo: argentyńskie i włoskie, studiował również w Niemczech, można go więc nazwać obywatelem świata. Jak w Bochni komentuje się decyzję 115 kardynałów?

Ks. infułat Zdzisław Sadko, proboszcz parafii św. Mikołaja w Bochni, zwraca uwagę na bogate wykształcenie nowego papieża oraz jego więź duchową z bł. Janem Pawłem II, który mianował go kardynałem w 2001 r.

Z tego, co widzieliśmy, będzie to papież wielkiej pokory. Zresztą mogliśmy się o tym przekonać, ponieważ Ojciec święty poprosił o modlitwę w swojej intencji, schylił pokornie głowę. Mamy nadzieję, że Ojciec święty poprowadzi Łódź Piotrową po tych wzburzonych falach i trzeba się nam dużo za niego modlić. Wiadomo, że ciężar odpowiedzialności jest bardzo duży. Mam nadzieję, że działanie Ducha Świętego będziemy dostrzegać u papieża Franciszka I. Oby tak było, czego mu z całego serca życzymy i wspieramy go modlitwą u tronu Królowej Różańca Świętego Pani Bocheńskiej – mówi ks. Zdzisław Sadko.

Z kolei ks. Marek Mierzyński z parafii św. Mikołaja w Bochni uważa, że bardzo dobrze się stało, że uniwersalizm Kościoła został zaakcentowany poprzez wybór papieża spoza Europy. Argentyna, czyli ojczyzna Franciszka I, to jeden z krajów dynamicznie rozwijającego się Kościoła Ameryki Łacińskiej. Ks. Mierzyński twierdzi, że nacisk nowego pontyfikatu zostanie położony na głębszy wymiar charyzmatyczny.

Duch franciszkański kojarzy się z wejściem w głąb ewangelii, w głąb treści które z jednej strony są konsekwentne, z drugiej strony napełniają serce pokojem i radością. Z pewnością jest to pogłębienie i optymistyczne spojrzenie na Kościół. Fakt, że właśnie jezuita został wybrany na papieża świadczy o podkreśleniu fundamentu w postaci solidnej edukacji. Z drugiej strony fakt, że Franciszek jest inżynierem chemikiem wskazuje na jego szersze zainteresowanie nie tylko teologiczne, ale także wyjście ku współczesnemu światu – mówi ks. Marek Mierzyński.

Burmistrz Stefan Kolawiński jest szczęśliwy, że wybór nowego papieża nastąpił tak szybko. Kościół bez tego przewodnika duchowego w jakiś sposób w moim odczuciu był niekompletny. W związku z tym bardzo pozytywnie oceniam to, że nastąpiło to tak szybko. Postać papieża Franciszka wzbudza na pierwszy rzut oka bardzo pozytywne skojarzenia: jest to postać ciepła, bardzo wiele mówią oczy nowego papieża i w związku z tym mam jak najbardziej pozytywne odczucia – komentuje burmistrz Bochni.

Nowy papież ponownie przemówi publicznie do wiernych podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański. Inauguracja pontyfikatu nastąpi we wtorek 19 marca.