2,3 razy więcej głosów nieważnych niż 4 lata temu

Powyborcze podsumowania trwają. Jednym z elementów, które przykuwają uwagę podczas analizy wyników głosowania, jest liczba głosów nieważnych. W tych wyborach w skali naszego powiatu było ich blisko 2,5 tys. To 2,3 raza więcej niż w poprzednich wyborach do sejmu.

Łącznie w skali powiatu na 40 262 wydane karty do głosowania, ważne głosy oddały 37 763 osoby. Głos nieważny do sejmu oddało zatem 2 499 osób. dla porównania, w wyborach do sejmu w 2007 r. na 42 417 wydanych kart do głosowania, ważne głosy oddały 41 346 osób. Głos nieważny do sejmu oddało zatem 1 071 osób.

Najwięcej głosów nieważnych oddali wyborcy w gminach Łapanów (10,11%) oraz Lipnica Murowana (9,85%). W gminie Łapanów osoby głosujące w Obwodowej Komisji Wyborczej w Sobolowie oddali aż 13,88 głosów nieważnych. W gminie Lipnica Murowana rekord zanotowano w siedzibie OKW w Borównej (12,5% głosów nieważnych, podobny wynik zanotowano w Pogwizdowie w gm. Bochnia).

Rekordowy procent głosów nieważnych oddali więźniowie w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu – 14,03%. Na 221 wydanych kart głos ważny oddało 190 osób.

Jak się okazuje, Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Tarnowie nie ma możliwości sprawdzić, co było powodem nieważności głosów. Taką wiedzę mają jedynie członkowie obwodowych komisji wyborczych. Po wyborach wszystkie głosy są pakowane i deponowane w urzędzie gminy bądź miasta. Wgląd do dokumentacji wyborczej, kart do głosowania można mieć tylko i wyłącznie w sytuacji nakazu organów ścigania prokuratorskiego i sądowego. Nawet my nie mamy już w tej chwili do nich dostępu, jest to zaplombowane i schowane – mówi Andrzej Cyz, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Tarnowie.

Głosy przechowywane są co najmniej pół roku, po tym czasie są niszczone zgodnie z przepisami dotyczącymi archiwizacji. Przez te pół roku są potrzebne dlatego, że mogą się zdarzyć różne sytuacje i mogą być potrzebne do dyspozycji organów ścigania – dodaje Andrzej Cyz.

Szef Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Tarnowie mówi, że najczęstszym powodem nieważności głosu jest brak krzyżyka w kratce przy kandydacie. Drugim co do częstotliwości powodem jest postawienie więcej niż jednego krzyżyka. Bardzo rzadko ma miejsce sytuacja, w której głos unieważniany jest z powodu tego, że linie krzyżyka przecinają się poza kratką. Rzadki jest przypadek, żeby komisja tak to kwalifikowała, że jeśli krzyżyk przetnie się poza kratką, żeby tak mocno się tego czepiała.