XVII Mamoriałowy Bieg Majora Bacy: „bieganie to filozofia życia…”

Kto był pierwszy na mecie, czy bieganie jest modne i czy może być czymś więcej niż tylko sposobem na zdrowie? Zobacz wyniki XVII Memoriałowego Biegu Majora Bacy, poznaj opinie uczestników i organizatorów.

Główny bieg memoriałowy poprzedził mini – bieg dla dzieci i młodzieży na dystansie 1 km. Wśród 57 młodych biegaczy, najmłodszy uczestnik miał niespełna 3 lata. Natomiast we właściwym biegu 10-kilometrową trasą udział wzięło aż 274 uczestników. Najstarszym był ponad 80-letni włoch. Do mety dotarło 266 biegaczy.

Rekordowa liczba uczestników cieszy organizatorów biegu, ale nie jest dla nich zaskoczeniem. – Myślę, że w ogóle jest teraz moda na bieganie i to chyba bardzo dobrze, bo to jeden z najprostszych sportów, kiedy nie trzeba dużych nakładów finansowych, można go wykonywać przez cały rok i przy którym pracuje całe ciało. Chociaż nie ma w Bochni zbyt dużo klubów biegowych, jest tylko jeden – to myślę, że u nas się to dopiero rozwija – mówi Sabina Bajda, organizator przedsięwzięcia.

Zwycięzcą w kategorii generalnej został Andrzej Lachowski ze Stąporkowa. – Temperatura dzisiaj była podobna do tej jaka była tu rok temu. Bardzo ciężko się biega w takich warunkach, natomiast ja odpuściłem na początku i dzięki temu wytrzymałem na trasie, udało mi się w drugiej części przyspieszyć i wygrać – komentował udział w biegu zwycięzca tuż po przybyciu na metę.

Ale oprócz tych, którzy walczyli o pokaźne lokaty, wśród biegaczy byli i tacy, dla których bieganie to nie tylko rywalizacja. – Bieganie to w ogóle cała filozofia życia, dlatego że oprócz tego, że się człowiek czuje zdrowym, to spotyka fantastycznych ludzi, którzy myślą podobnie, wzajemnie się wspierają i też uczy się przełamywania swoich słabości. Kiedyś tacy ludzie jak major Baca musieli bardzo mocno hartować swój charakter, my dzisiaj możemy to robić poprzez sport – mówił jeden z uczestników biegu z Krakowa.

II miejsce – ALEKSANDRA JACHIMCZYK Falstart Chrzanów 00:41:49
III miejsce- ANNA POSMYSZ ULKS Fajfer 2001 Łapanów/Klub Uczelniany UJ Skała 00:43:58

Klasyfikacja kobiet 35 – 49 lat (K35)
I miejsce – LUDMILA MELICHEROVA JM-Demolex- Bardejov Słowacja 00:41:46
II miejsce – BOGUSŁAWA KUPCZAK Brzuśnik 00:45:46
III miejsce- KRYSTYNA GRABOWSKA AZS AWF Masters Kraków 00:54:29

Klasyfikacja kobiet 50 i więcej lat (K50)
I miejsce – BARBARA PACZOS Mielec 00:46:55
II miejsce – ALICJA BANASIAK Bielsko-Biała 00:47:45
III miejsce – JADVYGA OSTROVSKA Fenix Lwów Ukraina 00:48:01

Najmłodszymi uczestnikami biegu dla dzieci byli: Karolina Jung (2006), Katarzyna Babraj, Alicja Marczyk i Dominika Stopnicka (2005) z Bochni, Norbert Kowalik z Tarnowa (2007), Bartłomiej Karaś z Łapanowa i Dawid Marosz ze Stanisławic (2004).

W kategorii dziewcząt do lat 12 pierwsze miejsce zajęła Joanna Pawłowska z Bochni, drugie i trzecie mieszkanki Piekar: Jasmina i Lily Majewskie.

Wśród chłopców do lat 12 dwa miejsca na podium przypadły dla Bochni – pierwsze, które zajął Arkadiusz Budzyn i trzecie, zdobyte przez Piotra Michalskiego. Drugie miejsce w tej kategorii zajął krakowianin Maciej Maciejak.

W kategorii dziewcząt od 12 do 16 lat pierwsze miejsce zdobyła Magdalena Węgrzyn z Łukanowic, drugie Patrycja Myszkowska z Sufczyna, trzecie Agnieszka Kowal z Woli Rzędzińskiej.

Wśród chłopców od 12 do 16 lat pierwsze i trzecie miejsce zajęło dwóch biegaczy z Rzezawy: Damian Rysak i Bartosz Berowski. Drugie zajął Konrad Kowalik z Tarnowa.