Łapanów: kontrowersje wokół remontu pomnika

W Łapanowie kontrowersje budzi planowany remont pomnika pod Grabowcem. Gmina dostała 12 367 zł z ministerstwa kultury na remont obelisku. Powstał on w 20-lecie PRL-u w miejscu znanym z zasadzki z 1946 r. na kolumnę samochodów, którymi jechali funkcjonariusze bocheńskiej MO i UB oraz przedstawiciele lewicowych partii politycznych.

Na pomniku umieszczono tablicę z 22 nazwiskami, głównie funkcjonariuszy UB i MO, którzy zginęli na ziemi łapanowskiej po II wojnie światowej. To skandal, że gmina mająca problemy finansowe będzie dokładać do upamiętniania dawnych działaczy komunistycznych – uważa radny Stanisław Grzyb. Sprzeciwiam się i będę się sprzeciwiał, bo to jest pomnik ubeków, a nie władz po wyzwoleniu solidarnościowym. Dołożenie 8 tys. zł z naszego budżetu wymaga dołożenia tych pieniędzy z czegoś, muszą one być z czegoś obcięte – argumentuje.

Wójt Łapanowa Robert Roj nie chce sprawy komentować ani poinformować nas, jaki będzie zakres prac w obrębie pomnika. Gospodarz gminy Łapanów wystosował oświadczenie.

Oświadczenie wójta Roberta Roja:

W 1964 r., z okazji XX-lecia PRL, w miejscu znanym z zasadzki, dokonanej w marcu 1946 r. oddziału antykomunistycznego podziemia zbrojnego, dowodzonego przez kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwę” na kolumnę samochodów, w których jechali funkcjonariusze bocheńskiej MO i UB oraz przedstawiciele lewicowych partii politycznych stanął pomnik, na którym umieszczono tablicę z napisem „W walce o utrwalenie władzy ludowej oddali życie 1945-1948” a pod nim 22 nazwiska, głównie funkcjonariuszy UB i MO, którzy zginęli na ziemi łapanowskiej po zakończeniu II wojny światowej.

Pomnik nie był więc wprost miejscem, w którym przypomniano zabitych w zasadzce pod Łapanowem, ale odwoływał się do wszystkich komunistycznych ofiar konfliktu, którego widownią była ziemia łapanowska. Przez lata przylgnęło do niego miano „pomnika utrwalaczy władzy ludowej”. Obywały się przy nim uroczystości związane z komunistycznymi świętami, jak np. 22 lipca.

Dzisiaj, gdy przywracamy należną cześć ludziom, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli nierówna walkę z narzuconym Polsce ustrojem komunistycznym, okoliczności i idea, jakie przyświecały powstaniu łapanowskiego pomnika, stoją w jawnej sprzeczności z dziedzictwem, jakie pozostawili nam Żołnierze Niezłomni, zamykającym się w triadzie: ”Bóg-Honor-Ojczyzna”.

Dodatkowo trzeba wspomnieć o ustawie sejmowej z 1 kwietnia 2016 r. (Dz. U. z 2016 r., poz. 744, znowelizowanej 22 czerwca 2017 r.) o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, która na jednostki samorządu terytorialnego nakłada obowiązek dokonania inwentaryzacji istniejącego stanu rzeczy oraz dokonania niezbędnych zmian.