W poniedziałek Bocheński Dzień Świętego Mikołaja

Muzeum im. Stanisława Fischera zaprasza na XVI Bocheński Dzień Świętego Mikołaja zorganizowany we współpracy z Urzędem Miasta Bochnia w wigilię tego święta, czyli w poniedziałek.

Program:

– ŚWIĘTY MIKOŁAJ Z DOMU GRECKIEGO W MYŚLENICACH. Niezwykłą rzeźbę – najstarszy eksponat w zbiorach tamtejszego Muzeum Regionalnego zaprezentuje Bożena Kobiałka (dyrektor Muzeum Regionalnego w Myślenicach)

– ORMIANIE I ORIENTALIZACJA, CZYLI JAK HANDEL ZMIENIŁ KULTURĘ STAROPOLSKĄ. Wykład wygłosi prof. dr hab. Andrzej Zięba (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ)

– Występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bochni:

Kwartet klawesynowy w składzie:
Julia Kupiec – I skrzypce,
Jakub Adamczyk – II skrzypce
Barbara Mosoń – wiolonczela,
Anna Góra – klawesyn
Stanisław Sylwester Szarzyński – Sonata da chiesa D-dur
Johann Pachelbel – Canon D-dur
Gabriela Stolińska – sopran,
akompaniament: Izabela Szymańska-Skrukwa – fortepian
Antonio Vivaldi – Aria „Quia respexit” z „Magnificat”.

Galeria „Strych Muzealny”
Rynek 20
5 grudnia, godz. 17.30

***

Z zaproszenia na spotkanie:

Muzeum myślenickie datuje swoje początki na koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku. Powstało z inicjatywy miejscowych miłośników krajoznawstwa i historii lokalnej. Wprawdzie zebrana przez nich kolekcja uległa zniszczeniu w czasie okupacji, jednak po wojnie muzeum zostało reaktywowane.

W roku 1975 znalazło siedzibę w uroczym XVII-wiecznym budynku zwanym Domem Greckim, który jest dawnym zajazdem stojącym przy trakcie krakowskim, a przeznaczonym dla kupców ormiańskich. Jest miejscem o szczególnej atmosferze, która udziela się zwiedzającym. W znakomitych zbiorach tego muzeum zawarty jest świat tajemnic i wzruszeń, który pamiętamy z dzieciństwa albo poznaliśmy dzięki opowieściom rodziców i dziadków; może nawet ten sam, który jeszcze wcześniej zapisali w swoich pracach ludoznawcy. To świat kultury swojskiej, która – miejmy nadzieję – nie rozpłynęła się jeszcze do końca w powodzi szalonych zmian cywilizacyjnych i kulturowych, jakie zaszły w ostatnich dziesięcioleciach.

Tęsknimy do tamtego świata pełnego nie tylko prostoty, lecz także poruszających wyobraźnię dziecka radości. Wśród ciekawych, niekiedy zupełnie wyjątkowych obiektów muzeum myślenickiego, znajduje się piękna, średniowieczna rzeźba przedstawiająca świętego Mikołaja.

Tegoroczny Bocheński Dzień poświęcony temu Świętemu będzie między innymi opowieścią o niej i o miejscu, w którym znajduje się na co dzień.