Ważne zmiany dla rolników w sprawie znakowania świń

Za kilka dni wejdą w życie przepisy dotyczące znakowania świń. Są one konsekwencją walki z afrykańskim pomorem świń w kraju. Rolnicy, którzy nie zastosują się do nowych wymogów, będą ponosili kary finansowe.

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bochni

3 października 2016 r. w Dzienniku Ustaw poz. 1605 została opublikowana ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (druga tzw. specustawa mająca na celu usprawnienie walki z afrykańskim pomorem świń w kraju). Konsekwencją zapisów tej ustawy jest wprowadzenie kilku bardzo istotnych zmian w prawie krajowym dotyczącym zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, obrotu zwierzętami gospodarskimi oraz identyfikacji i rejestracji zwierząt. Zmiany te dotyczą głównie hodowców świń w zakresie rejestracji, sposobu zwalczania chorób zwierząt oraz właścicieli prowadzących niektóre działalności nadzorowane w rozumieniu ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Zmiany w ustawie o systemie IRZ dotyczą sposobu identyfikacji oraz rejestracji świń i sprowadzają się do nałożenia na hodowcę świń obowiązku zgłaszania do biura ARiMR faktu urodzenia, przemieszczenia oraz oznakowania świń w ściśle określonych terminach. Oznakowanie świń wg nowego przepisu następuje poprzez założenie w lewą małżowinę uszną znaczka identyfikacyjnego (kolczyka) zawierającego numer siedziby stada w terminie 30 dni od urodzenia a w przypadku opuszczenia siedziby przed upływem 30 dni od urodzenia – nie później niż przed dniem opuszczenia przez to zwierzę siedziby stada. Kolejną zmianą jest zgłaszania faktu oznakowania świń i ilości w ciągu 7 dni od daty oznakowania. Kolejną bardzo ważną sprawą dotychczas nie objętą przepisami jest wprowadzenie obowiązku dodatkowego oznakowania tatuażem świń, które zostały przemieszczone do innej siedziby stada i przebywały w tej siedzibie ponad 30 dni i zgłoszenie faktu oznakowania zwierząt do biura ARiMR w terminie 7 dni od tego zdarzenia.

Zgodnie z zapisem nowych przepisów świnie oznakowane wg dotychczasowych obowiązujących zasad uznaje się za właściwie oznakowane, natomiast świnie dotychczas nieoznakowane starsze niż 30 dni, należy w terminie do 30 dni oznakować wg nowych zasad a fakt ten zgłosić kierownikowi Biura ARiMR w ciągu 7 dni.

Zmiany w ustawie z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt polegają na wprowadzeniu kar pieniężnych za lekceważenie obowiązków nakazanych przez powiatowego lekarza weterynarii w związku ze zwalczaniem choroby zakaźnej zwierząt. Wysokość kary pieniężnej jaką w drodze decyzji administracyjnej może wymierzyć właściwy powiatowy lekarz weterynarii wynosi od 0,2 do 0,8 kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za rok poprzedzający.

Kolejne zmiany tej ustawy dotyczą podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną w zakresie:

1) organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt,

2) obrotu zwierzętami, z wyjątkiem obrotu prowadzonego w ramach działalności rolniczej w rozumieniu przepisów prawa działalności gospodarczej, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt, które polegają na poszerzeniu danych o podmiocie jakie należy umieścić we wniosku o wydanie decyzji stwierdzającej spełnienie przez podmiot wymagań weterynaryjnych wymaganych przy prowadzeniu określonej działalności (wniosek musi zawierać dodatkowo numer PESEL, nr dokumentu potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy (numer dowodu osobistego lub paszportu), nr REGON (w przypadku składania wniosku przez firmę).

Ustawa zawiera sporo innych, równie ważnych uregulowań z zakresu bezpośrednich kompetencji powiatowego lekarza weterynarii do wydawania w drodze decyzji administracyjnej nakazów w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt.

Ustawa wchodzi 18 października 2016 r.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bochni

Dr nauk wet. Wacław Czaja