Niedziela: 168 raz podziękują za ocalenie Bochni z epidemii cholery

Mieszkańcy Bochni po raz 168 wyruszą w pielgrzymkę dziękczynną za ocalenie od epidemii cholery. Pójdą pieszo z parafii św. Mikołaja do kościoła Matki Bożej Szkaplerznej w Łapczycy.

Tradycja pielgrzymowania ma swój początek w roku 1849, kiedy w Bochni panowała epidemia cholery. Zdaniem historyków, jej źródłem było wojsko rosyjskie, które jechało na Węgry, aby pomóc w stłumieniu Wiosny Ludów.

Tradycja podaje, że podpowiedzią dla organizatorów pielgrzymki był sen pewnego bocheńskiego górnika. Otóż z jego inicjatywy i za przyzwoleniem ówczesnego proboszcza Gluzińskiego, wyruszyła procesja z księdzem wikariuszem do Łapczycy. Po odprawionej procesji i Mszy świętej, epidemia przestała się szerzyć. Od tej pory każdego roku mieszkańcy Bochni pielgrzymują do Łapczycy, powierzając Matce Bożej swoje prośby, intencje, podziękowania – mówi ks. Jacek Sarota z parafii św. Mikołaja w Bochnia.

Tradycji corocznego pielgrzymowania nie przerwał ani zabór austriacki, ani nawet I i II wojna światowa. Pątnicy z Bochni do Łapczycy wyruszają co roku w okolicy święta Matki Bożej Szkaplerznej.

168. Piesza Pielgrzymka do Łapczycy wyruszy spod Bazyliki św. Mikołaja w Bochni w niedzielę 17 lipca o godz. 8.30. Msza św. w kościele kazimierzowskim w Łapczycy zostanie odprawiona o godz. 10.00.