Uczniowie „Siódemki” po raz kolejny w Niemczech

W 25. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Pawła II w Bochni może pochwalić się siedmioletnią już współpracą z Grundschule Lammental (niegdyś Grundschule Am Papenberg) w Bad Salzdetfurth.

Starając się sprostać wymaganiom współczesnego świata, bocheńska „Siódemka” stawia na wszechstronny rozwój ucznia, podejmuje działania zmierzające do poznawania historii, języka i kultury innych krajów europejskich, w tym głównie sąsiadów, a także utrzymywania trwałych, przyjaznych więzi partnerskich w formie wymiany młodzieży. Początkiem współpracy między szkołami było nawiązanie kontaktów z przedstawicielami Bad Salzdetfurth podczas Dni Partnerstwa, które odbywały się w kwietniu 2008 r. w Bochni. Bazując na wspólnych ustaleniach opracowano kilkuetapowy program Polsko-Niemieckiej Współpracy Szkół „Razem w przyszłość – Gemeinsam in die Zukunft” Bochnia – Bad Salzdetfurth. Do pierwszej wizyty partnerskiej doszło w 2012r. Od tego czasu PSP nr 7 w Bochni dwukrotnie przyjmowała delegację uczniów i nauczycieli z Bad Salzdetfurth i trzykrotnie odwiedziła Grundschule Lammental. Ostatnia wizyta w Niemczech, na którą udało się dziewięcioro uczniów wraz z dwoma opiekunami, miała miejsce w dniach 24-30 kwietnia. Dzięki staraniom dyrekcji, wyjazd został dofinansowany ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Leżąca w powiecie Hildesheim, w landzie Dolna Saksonia uzdrowiskowa miejscowość Bad Salzdetfurth zachwyca malowniczym krajobrazem i wydaje się doskonałym miejscem na odpoczynek, oderwanie się od codziennych obowiązków i zmartwień. Podczas tygodniowego pobytu w tym cudownym miejscu, gdzie tradycja w szczególny sposób styka się z nowoczesnością, uczniowie zapoznawali się z historią, kulturą i językiem sąsiadów. Próbowali potraw tradycyjnej kuchni niemieckiej oraz tych, które mają wyłącznie lokalny charakter. Każdy dzień wypełniony był wspólnymi zajęciami w szkole partnerskiej, różnymi zabawami integracyjnymi, bądź ciekawymi wycieczkami edukacyjnymi. Do szczególnie cennych zaliczono spacer po uroczych uliczkach Hildesheim – miasta, którego historia sięga wczesnego średniowiecza i które może pochwalić się budowlami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczniowie „Siódemki” mieli także okazję zaprezentować swoje umiejętności językowe wystawiając krótkie przedstawienie w języku niemieckim, a nauczyciele spotkali się z Burmistrzem Bad Salzdetfurth potwierdzając chęć dalszej współpracy pomiędzy szkołami. Wszystko to dostarczyło uczniom niezapomnianych wrażeń. I chociaż czas wyprawy minął nieodwracalnie, w ich sercach pozostaną wciąż żywe wspomnienia tych dni…

autor: Anita Twardosz