Goście z Anglii, Estonii, Hiszpanii, Rumunii, Włoch i Turcji w PSP nr 1

W dniach 15-19 maja nasze miasto Bochnia gościło delegacje przedstawicieli z sześciu krajów: Anglii, Estonii, Hiszpanii, Rumunii, Włoch i Turcji. Przyjechali oni do Bochni w ramach Programu Edukacyjnego Erasmus+.”NO CHILD LEFT BEHIND” to projekt realizowany od 2014 roku przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 im. St. Jachowicza.

Celem projektu jest wymiana doświadczeń między nauczycielami i uczniami poszczególnych krajów i wyrównywanie szans przez kulturę i sport. Koordynatorem projektu jest Katarzyna Spisak.

Dzień pierwszy, 15 maja, niedziela

O godzinie 20.00 odbyło się powitanie gości przez polskie rodziny goszczące. W miłej, domowej atmosferze, przy poczęstunku przygotowanym przez rodziców uczniów PSP nr 1, pierwsze lody zostały przełamane.

Dzień drugi, 16 maja, poniedziałek
O godzinie 10.00 w sali gimnastycznej PSP nr 1 nastąpiło uroczyste powitanie przybyłych delegacji i zaproszonych gości: zastępcy Burmistrza Miasta Bochnia, Roberta Cerazego, przedstawicielki Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Doroty Błoniarczyk oraz Bożeny Wojciechowskiej, nauczycielki Państwowej Szkoły Muzycznej w Bochni.

Wszystkich zgromadzonych powitała „Oda do radości” w wykonaniu Orkiestry Smyczkowej pod kierunkiem Bożeny Wojciechowskiej. Dziewczęta zaprezentowały bogaty repertuar muzyczny, w którym, oprócz klasyki, nie zabrakło muzyki rozrywkowej. Następnie przemawiali kolejno: Dyrektor Marian Mikulski, Dyrektor Monika Czesak oraz zastępca Burmistrza Miasta Bochnia, Robert Cerazy. Po oficjalnych przemówieniach, gości powitali uczniowie naszej szkoły w językach: angielskim, włoskim i hiszpańskim.

Bogatą część artystyczną rozpoczął spektakl przedstawiający legendę o Smoku Wawelskim (w języku angielskim) z przymrużeniem oka. Brali w nim udział uczniowie z klasy 5d pod kierunkiem Katarzyny Spisak. Szczególną sympatię widzów zdobył Karol Szołdrowski, który brawurowo odegrał rolę Smoka. Tę część zakończył krakowiak, odtańczony przez klasę „0”, przygotowany przez Martę Strzałkę-Bielecką. Maluchy zaprezentowały także szota, który chwycił za serce zgromadzonych widzów. Nie zabrakło również występów solowych. Julia Spisak i Gabriela Fortuna indywidualnie zaśpiewały wybrane na ten dzień utwory. Następnie szkolny zespół śpiewający wykonał znaną powszechnie piosenkę pt.”Stand by me” w aranżacji Wojciecha Czernego. Na zakończenie części artystycznej klasa 5c odtańczyła poloneza, którego choreografię przygotowała Magdalena Hypś. Następnie do polskiego chodzonego zostali „porwani” zgromadzeni w sali gimnastycznej goście.

W czasie kolejnych dwóch godzin delegacje krajów partnerskich zwiedzały szkołę i przyglądały się pracy uczniów i ich nauczycieli. Dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, prowadzonych przez Donisławę Golonkę lub spędzały czas na basenie pod bacznym okiem Agnieszki Kusion. Następnie udaliśmy się na spacer po Bochni, a następnie do Muzeum Motyli. Zainteresowanie tym miejscem przerosło wszelkie oczekiwania! Goście byli zachwyceni!

Dzień trzeci, 17 maja, wtorek

Wczesną porą, bo już o 7.30 nasi goście udali się w kierunku szybu Campi, aby zwiedzić najstarszą w Polsce kopalnię soli. Kiedy znaleźli się już pod ziemią, wzięli udział w dyskotece w Komorze Ważyn. Wczesna godzina nie przeszkadzała w dobrej zabawie. Jeśli nawet ktoś nie tańczył, to mógł pograć w piłkę tuż obok. Nasi goście byli zaskoczeni tym miejscem, nie mogli uwierzyć, że pod ziemią może być boisko sportowe i zasięg WiFi! Następnie nastąpiło czterogodzinne zwiedzanie w trzech grupach turystycznych. Goście mogli przenieść się w czasie dzięki wirtualnej trasie historycznej, przepłynąć łódką po solance czy pojechać podziemną kolejką. Zmęczeni, ale zadowoleni zwiedzający wyjechali na powierzchnię, gdzie nastąpił kluczowy moment spotkania – wspólne sadzenie drzew na znak zawartej miedzy krajami przyjaźni i współpracy. Dziękujemy Zarządowi Kopalni Soli Bochnia oraz wszystkim wspaniałym ludziom, pracującym w tym magicznym miejscu za życzliwość i pomoc w zorganizowaniu tego spotkania integracyjnego.

Dzień zakończyła uroczysta kolacja w Domu Pielgrzyma „Bursa”, po której na wszystkich czekała niespodzianka w postaci bocheńskiego chóru Pueri Cantores Sancti Nicolai. Podczas godzinnego koncertu zgromadzeni mogli wysłuchać szerokiego repertuaru, począwszy od klasyki po muzykę rozrywkową, wprawiając w zachwyt zgromadzonych słuchaczy.

Dzień czwarty, 18 maja, środa.
Tego dnia pogoda nie była łaskawa dla naszych gości, jednak z nadzieją na jej poprawę wyruszyli rankiem na całodniową wycieczkę do Krakowa. Spacer po Grodzie Kraka rozpoczęli od Katedry na Wawelu, gdzie poznali bogatą historię tego ważnego dla Polaków miejsca. Następnie udali się pod pomnik Smoka, którego legendę poznali podczas poniedziałkowego spotkania w bocheńskiej szkole. Zwiedzający kontynuowali spacer, idąc ulicą Grodzką w kierunku Rynku Głównego. Tam, w Bazylice Mariackiej, podziwiali „Ołtarz” Wita Stwosza, który w pełnej okazałości został udostępniony dla turystów. Ponieważ było już samo południe, z wieży kościoła rozbrzmiał hejnał. Następnie nasi goście mogli jeszcze podziwiać Collegium Maius i Collegium Novum. Spacer zakończył się przy Sukiennicach.

Dzień piąty, 19 maja, czwartek.
To ostatni dzień pobytu naszych gości w Bochni. O 9.30 spod szkoły wyruszyli oni do Parku Rodzinnego „Uzbornia”, gdzie odbył się piknik teatralno-sportowy. W pierwszej części dzieci z poszczególnych krajów prezentowały krótkie programy artystyczne, które zawierały m.in.: taniec, scenkę improwizowaną, pantomimę, piosenkę, pokaz gimnastyczny. Następnie rozpoczęła się część sportowa, przygotowana przez Agnieszkę Kusion i Mirosława Sobieszczyka. Zarówno dzieci, jak i dorośli wzięli udział w grze terenowej, której celem było rozwiązanie krzyżówki z hasłem. Bezkonkurencyjna okazała się delegacja z Estonii! Potem dzieci uczestniczyły w zabawach integracyjnych. Po skończonych potyczkach sportowych wszystkie drużyny otrzymały symboliczne medale i pamiątkowe puchary. W przerwie miedzy grą terenową a zabawami integracyjnymi, nieopodal pomnika upamiętniającego pomordowanych bochnian w czasie II wojny światowej odbyło się sadzenie drzew przyjaźni. Tę część spotkania zakończył wspólny posiłek.

Wzięliśmy również udział w koncercie galowym festiwalu Integracja Malowana Dźwiękiem. Uczniowie z Rumunii, które także uczestniczyły w przesłuchaniach konkursowych, Andrei Bogdan Ititesc oraz Emanuela Lavinia Traci zostali wyróżnieni tytułem laureata oraz nagrodami rzeczowymi. Bardzo dziękujemy Dyrekcji Ośrodka Szkolno-Wychowawczego: Teresie Jaszczyńskiej oraz Jerzemu Turkowi, za to że mogliśmy wziąć udział w tym wspaniałym wydarzeniu.
Czwartkowy wieczór nasi goście i rodziny goszczące spędzili w Restauracji przy ul. Poniatowskiego. Po uroczystej kolacji nastąpiło rozdanie symbolicznych prezentów pamiątkowych. Dyrektor Marian Mikulski także wręczył drobne upominki wszystkim przybyłym delegacjom. Podziękowaniom i wspólnym zdjęciom nie było końca! W miłej atmosferze zakończyło się ostatnie spotkanie projektu „NO CHILD LEFT BEHIND”.