Symbole Światowych Dni Młodzieży w Bochni – zdjęcia

8 i 9 maja trwała w Bochni peregrynacja Światowych Dni Młodzieży. Krzyż Roku Świętego oraz ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego Salus Populi Romani trafiły do Bazyliki św. Mikołaja, a następnie do szkół na terenie miasta i do kościoła św. Pawła Apostoła.

Rzym, Nowy Jork, Rwanda… Bochnia!

Słoneczne, niedzielne popołudnie 8 maja. Wszyscy znamy wiele sposobów na miłe spędzenie tego czasu: spacery, spotkania z przyjaciółmi czy rodziną. Coś jednak sprawiło, że wielu mieszkańców Bochni, zarówno młodych jak i tych trochę starszych zdecydowało się spędzić je w oczekiwaniu na przybycie do bocheńskiej Bazyliki pw. św. Mikołaja Biskupa Symboli Światowych Dni Młodzieży – Krzyża oraz Ikony Salus Populi Romani.

Gabriela Rogowska – Dekanalna Koordynatorka przygotowań do ŚDM w Dekanacie Bochnia Zachód wyjaśniła: Światowe Dni Młodzieży od ponad roku to dla mnie styl życia. Nie można tego już nazwać wydarzeniem. ŚDM to coś, czym od pewnego momentu zaczęłam żyć, co wciągnęło mnie bez reszty i co sprawia mi ogromną przyjemność. A sama Peregrynacja to chwila historyczna. Dlatego niecierpliwie czekamy na symbole, które były dotykane przez miliony ludzkich rąk, na symbole, które były w każdym zakątku naszego świata.

Symbole podarowane Młodym przez św. Jana Pawła II od lat przemierzają miliony kilometrów, wędrując po całym świecie. To przy tym krzyżu modlono się w miejscu zamachów na World Trade Center w Nowym Jorku i w Rwandzie borykającej się ze skutkami krwawej wojny domowej. Odwiedził on siedzibę ONZ, ale też niewielkie szkoły, szpitale i więzienia, a 8 maja przybył do Bochni.

Symbole dotarły do Solnego Grodu w asyście bocheńskich motocyklistów, a ich uroczystego powitania dokonał J.E. ks. bp Leszek Leszkiewicz. Niedzielne wydarzenia zgromadziły w bazylice setki ludzi, którzy uczestniczyli we wspólnej Mszy Świętej, a także w prowadzonej przez młodzież wszystkich parafii okręgu bocheńskiego całonocnej adoracji. Tej nocy symbole ani przez chwilę nie zostały same.

Poniedziałek był dniem wędrówki krzyża oraz ikony ulicami miasta do wszystkich bocheńskich szkół, a ostatnim przystankiem na drodze bocheńskiej wędrówki Symboli ŚDM była parafia św. Pawła Apostoła, skąd po Godzinie Miłosierdzia ruszyły w drogę do Mielca. Zakończenie peregrynacji Symboli Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Tarnowskiej już w piątek.

Magdalena Kukuła
Sekcja Dziennikarska Bocheńskiego Biura Medialnego ŚDM