Nie ma zgody starostwa na toaletę w dawnej lodowni

Urząd miasta nie dostał zgody na przebudowę zabytkowego budynku dawnej lodowni na Plantach Salinarnych. Jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży miała tam powstać toaleta publiczna.

Budynek przy ul. Orackiej 2 niegdyś spełniał funkcję lodowni, czyli swego rodzaju lodówki, w której przechowywano żywność. Jest jednym z obiektów posalinarnych. Zaraz po pierwszych doniesieniach na temat planów zlokalizowania tam miejskich szaletów, w przestrzeni publicznej pojawiły się wątpliwości. Formułował je na łamach mojaBochnia.pl dr inż. arch. Piotr Langer, internauci przypomnieli też bardziej ambitny pomysł na zagospodarowanie tego miejsca: poprzez umieszczenie w nim lodziarni, nawiązującej charakterem do pierwotnej funkcji historycznej. Pomysł przedstawiły już w 2012 r. Joanna Świątek i Anna Wojciechowska.

Wygląda na to, że toaleta w lodowni była jednym z punktów spornych, które zaważyły o zerwaniu umowy na projekt rewaloryzacji Plant pomiędzy urzędem miasta a bocheńską firmą Invest Solid. Invest Solid według wytycznych, które dostał z urzędu miasta, miał zaprojektować, jak te Planty mają wyglądać bazując na wstępnym projekcie rewitalizacji, który był ogłoszony i państwu przedstawiony. Zaczęły się schody w momencie, w którym Invest Solid stwierdził, że pewnych rzeczy nie może tak zaprojektować, jak żądamy, bo jest sprzeczne z planem zagospodarowania. Powstała rozbieżność z tego tytułu, urząd twierdzi że można projektować w ten sposób, a oni twierdzą, że nie ma na to zgody jeżeli chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego – wyjaśniał 25 marca na naszych łamach Andrzej Koprowski, asystent burmistrza (więcej – tutaj).

Inwestycja w dawnej lodowni została wyłączona z planu rewaloryzacji Plant i szła odrębnym torem. Okazuje się jednak, że rozstrzygnięcie nie jest po myśli urzędników magistratu. Informację o negatywnej decyzji potwierdza Agnieszka Rudek, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa w bocheńskim starostwie. Decyzją z dnia 27 kwietnia 2016 r. działając z upoważnienia Starosty Bocheńskiego odmówiono zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenia na przebudowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego na budynek usługowy – toalety publicznej wraz z budową wewnętrznej instalacji wentylacji mechanicznej wywiewnej oraz budowę kanalizacji opadowej na działce nr 7617 przy ul. Orackiej w Bochni dla inwestora – Gminy Miasta Bochnia, ul. Kazimierza Wielkiego 2, 32 – 700 Bochnia – stanowisko swoje tutejszy organ przedstawił w uzasadnieniu wyżej wymienionej decyzji – informuje.

W informacji biura prasowego starostwa podkreślono, że teren Plant Salinarnych dopuszcza jedynie remont istniejącej zabudowy, a nie jej przebudowę, o którą wnioskuje magistrat. Pojęcia te na gruncie ustawy – Prawo budowlane nie są pojęciami tożsamymi. W myśl natomiast § 4 ust. 6 pkt 3 MPZP w odniesieniu do układu urbanistycznego w Bochni oraz obiektów wpisanych do rejestru zabytków działania dotyczące przekształceń obiektów, należy prowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz zgodnie z ustaleniami strefy konserwatorskiej, w której znajduje się zabytek.

Urzędnicy starostwa zaznaczają, że plan miejscowy terenu „Śródmieścia” nie definiuje pojęcia „przekształcenia” i brak jest legalnej definicji tego pojęcia. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie określa, co należy rozumieć przez pojęcie „przekształcenia”, zatem należy przyjąć, iż dopuszcza się zmiany w istniejącym obiekcie o ile będzie to zgodne z ustaleniami szczegółowymi planu. Innymi słowy, możliwe jest przekształcenie istniejącego obiektu przy zachowaniu ograniczeń wynikających ze szczegółowych ustaleń planu. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenu „Śródmieścia” w Bochni obiekty zabytkowe, do których odnosi się powyższy zapis znajdują się w terenach zabudowy o różnym przeznaczeniu, także takich, w których dopuszczony jest szerszy zakres robót budowlanych takich jak: przebudowa, rozbudowa czy nadbudowa. Natomiast w terenach 2.ZP.1, w których zlokalizowana jest przedmiotowa inwestycja pn. przebudowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego na budynek usługowy – toalety publicznej wraz z budową wewnętrznej instalacji wentylacji mechanicznej wywiewnej oraz budowę kanalizacji opadowej na działce nr 7617 przy ul. Orackiej w Bochni dopuszczony jest wyłącznie remont istniejącej zabudowy.

Na koniec podkreślono, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawa miejscowego, „co oznacza między innymi, że do wykładni planu należy stosować metody właściwe dla wykładni aktów normatywnych”. Powoduje to, że zapisy szczegółowe obowiązującego planu mają znaczenie pierwszorzędne i to one winny decydować o wykładni i kontroli decyzji o pozwoleniu na budowę z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w związku z powyższym takie rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie zostało podjęte.

Magistrat ma dwa tygodnie na złożenie odwołania od niekorzystnej dla siebie decyzji i raczej z tego skorzysta. Zapowiedział to Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni na konferencji prasowej 25 kwietnia, zapytany przez redakcję mojaBochnia.pl.