„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Biblioteka świętowała 70-lecie istnienia – zdjęcia

W środę 20 kwietnia odbyła się główna część uroczystych obchodów jubileuszu 70-lecia działalności Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.

Nad uroczystością honorowy patronat objęli: Ludwik Węgrzyn – Starosta Bocheński i Stefan Kolawiński – Burmistrz Miasta Bochnia, którzy osobiście przybyli z gratulacjami i kwiatami. Nie zabrakło przedstawicieli Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, zaprzyjaźnionych bibliotek z województwa Małopolskiego, instytucji kultury, sportu, edukacji, stowarzyszeń z miasta i powiatu, przedstawicieli sponsora nagrody w konkursie na logo Biblioteki i licznych przyjaciół Biblioteki. Wszyscy goście dzielili z nami radość przeżywanego wspólnie święta.

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło wystąpienie Dyrektor Biblioteki, Doroty Rzepka. Następnie wszyscy dowiedzieli jak wyglądało minione 70 lat „w pigułce”, dzięki prezentacji przypominającej najważniejsze wydarzenia z naszej historii, którą przedstawili Elżbieta Kostańska i Mariusz Nakielny.

Uroczystość była doskonałą okazją do ogłoszenia wyników konkursu na logo Biblioteki i pierwszej prezentacji wybranego logotypu. Symboliczny czek z nagrodą dla Łukasza Aleksandrowicza, autora logo, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości, przekazali przedstawiciele Kasy Stefczyka Dariusz Gurbiel i Aneta Ziaja – kierownik placówki w Bochni. Gratulując zwycięzcy zaprezentowali krótką historię Kasy, wywodzącej się z tradycji polskiej spółdzielczości XIX wieku. Dyrektor Biblioteki podziękowała członkom komisji konkursowej: Anecie Ziaja, Alicji Imiołek, Andrzejowi Pacule, Mirosławowi Papstowi i Tomaszowi Ryncarzowi za pracę przy wyborze logotypu.

Odbyło się także otwarcie wystawy fotografii Adama Gierczyka, do której inspiracją była bocheńska książnica, zatytułowanej „Biblioteka w obiektywie”. Dzięki czarno-białym fotografiom, pełnym ciepła ujęciom autor w klimatyczny sposób pokazał jubilatkę. Podsumowania odpowiedzi na ankietę, o której wypełnienie poprosiliśmy naszych czytelników, dokonały Alicja Imiołek i Bernadetta Macheta w prezentacji „Jak nas widzą czytelnicy ?”. Wyniki ankiety stanowią nie tylko ocenę dotychczasowej pracy ale wskazują także kierunek działań na kolejne lata – mówi Dorota Rzepka, dyrektor placówki.

Spotkanie jubileuszowe było okazją do podziękowań i gratulacji dla Biblioteki oraz jej byłych i obecnych pracowników. Kwiaty i podziękowania skierowano do wieloletniej dyrektor Ludmiły Gut i wszystkich obecnych na uroczystości emerytowanych pracowników. Nagrody Dyrektora Biblioteki z okazji 70-lecia otrzymały zasłużone bibliotekarki: Alicja Imiołek, Jolanta Pajdak, Beata Piskór i Małgorzata Rydz.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert Marka Piekarczyka, któremu akompaniowali Tadeusz Apryjas i Jacek Borowiecki. Przeplatany wspomnieniami artysty o jego kontaktach z Biblioteką, pierwszych nagraniach dokonanych na 4-ścieżkowym magnetofonie bibliotecznym i eksperymentach muzycznych na fortepianie w sali klubu. Na wszystkich gości jubileuszowego spotkania czekał poczęstunek przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół Nr 3 w Bochni.

Organizacja uroczystości była możliwa dzięki pomocy: Urzędu Miasta Bochnia, Starostwa Powiatowego, Kasy Stefczyka, Zespołu Szkół Nr 3 w Bochni i Miejskiego Domu Kultury w Bochni.