Czwartek w Muzeum: O przenosinach kościoła w Królówce i innych translokacjach

Muzeum im. Stanisława Fischera zaprasza na pierwsze w 2016 roku Czwartkowe Spotkanie Muzealne, inaugurujące XXXIV edycję spotkań, organizowanych w tym cyklu nieprzerwanie od 1983 roku.

21 stycznia o godzinie 17.30 dr hab. inż. arch. Andrzej Gaczoł wygłosi wykład pt. Translokacja zabytków architektury w przeszłości i obecnie.

Translokacja zabytków architektury to zagadnienie, które w powiecie bocheńskim w ostatnich dziesięcioleciach przybrało kilka spektakularnych rozwiązań. Dziś wprawdzie pamiętamy jeszcze, że drewniany kościół z Rozdziela stał uprzednio w Królówce, ale już na przykład świadomość, że inny drewniany kościół św. Joachima z Krzyżanowic był wcześniej w Bochni bernardyńską świątynią, jest raczej niewielka. Zniknął z naszego krajobrazu dwór w Rdzawie, choć został pieczołowicie odtworzony w Sądeckim Parku Etnograficznym. Następna drewniana świątynia z ziemi bocheńskiej, kościół św. Wawrzyńca z Cerekwi, czeka tam wciąż na lepsze czasy. Związany ściśle z początkami kapłaństwa Karola Wojtyły kościół z Niegowici stoi od 1973 roku w podchrzanowskim Mętkowie. Jeszcze częściej przenoszone były mniejsze obiekty – spichrze, chałupy i budynki gospodarskie. Skazane w swoim naturalnym dotąd otoczeniu na zniszczenie, stanowią dziś sporą atrakcję skansenów i ciekawy materiał badawczy – czytamy w zaproszeniu na spotkanie.