„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Wtorek: malarstwo Teresy Mrugacz w Bibliotece

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na LXIV Salon Artystyczno – Literacki, podczas którego odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Teresy Mrugacz „Piękno w barwach zaklęte” – 29 września 2015 r. godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.

Podczas otwarcia wystawy wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej I Stopnia w Żegocinie: Aleksandra Adamczyk (skrzypce), Karol Brydniak (fortepian), Małgorzata Mulka (wiolonczela), Dorota Pałka (klarnet). Będzie można również usłyszeć wiersze Teresy Mrugacz w interpretacji autorki. Salon sponsoruje Krakowski Bank Spółdzielczy Oddział w Bochni.

Teresa Mrugacz swoje malarstwo prezentuje w bocheńskiej Bibliotece po raz drugi. Pierwszą wystawę pokazała w 2002 r. Ponadto miłośnicy jej twórczości mogli podziwiać prace artystki w bocheńskim Oddziale Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Teresa Mrugacz to osoba o wielu pasjach: maluje obrazy, pisze wiersze, śpiewa w żegocińskim chórze parafialnym, tworzy biżuterię, jest także współautorką i redaktorką książki „Rok obrzędowy w tradycji religijnej i ludowej ziemi żegocińskiej wpleciony w cztery pory roku” wydanej w 2013 r. O sobie mówi skromnie: „Urodziłam się w Tarnogrodzie, zaś dzieciństwo i młodość nierozerwalnie związane były z domem rodzinnym w Majdanie Sieniawskim na Podkarpaciu. To tam, w ciepłej atmosferze rodzinnego domu położonego wśród pachnących łąk, kształtowała się moja osobowość, zakorzeniał się system wartości, dojrzewała wrażliwość na piękno świata. Ukończyłam Liceum w Sieniawie, a później WSP w Rzeszowie, gdzie poznałam mojego przyszłego męża. Po zamążpójściu zamieszkałam w Bytomsku, wiosce położonej wśród urokliwych wzgórz Beskidu Wyspowego, zaś pracę zawodową – nauczyciela polonisty – podjęłam w pobliskiej Muchówce i kontynuowałam aż do emerytury. Pierwsze moje wiersze powstały już w czasach licealnych, malarstwem zaś zajęłam się o wiele później. Na swej drodze życia spotkałam i nadal spotykam ludzi, którzy uczyli mnie poznawać tajniki malarstwa; ludzi, którzy dostrzegli piękno i wartości artystyczne w moich obrazach i wierszach; ludzi, którzy inspirują mnie do ciągłego rozwoju i służą pomocą w organizowaniu wystaw.

Artystka wystawiała swoje prace m. in. w Bochni, Limanowej, Brzesku, Sieniawie, Biłgoraju, Tarnogrodzie, Miechowie, Krakowie, Nowym Wiśniczu, Tymbarku oraz wśród brytyjskiej Polonii w Coventry. Wiele jej obrazów znajduje się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą – w Kanadzie, USA, Francji, Anglii i na Węgrzech. Od kilku lat jest członkiem limanowskiego oddziału TPSP w Nowym Sączu i uczestniczy w wystawach zbiorowych. Preferuje malarstwo olejne o różnorodnej tematyce – poprzez kwiaty, pejzaże, martwe natury po architekturę i portrety czy też malarstwo sakralne na starych deskach.”

O malarstwie Teresy Mrugacz tak pisze wybitny dziennikarz, krytyk sztuki i komisarz kilku jej wystaw Jerzy Skrobot: „To malarstwo cechuje nade wszystko niezwykłe wyczucie koloru i atmosfery chwili zaklętej w pejzażu. (…) Odkrywczość malarstwa pani Teresy polega w moim mniemaniu na tym, że w czymś doskonale znanym odnajduje nieustannie coś nowego. Czasami po prostu przygląda się polskiemu pejzażowi dokładnie, bez typowego dla naszej epoki pośpiechu, częściej patrzy nie tylko okiem ,ale i sercem.” Taki sposób patrzenia i przeżywania świata przez artystkę dostrzegł na jej płótnach znakomity malarz, profesor krakowskiej ASP Rościsław Brochocki, pisząc w dedykacji katalogu wystawy: „Tej, która maluje sercem i duszą …”

Wystawę będzie można oglądać do końca listopada 2015 r. w sali klubu Biblioteki.