Weekend z zabytkami: 36 obiektów otwartych do zwiedzania

Gdy zapytać przeciętnego mieszkańca Bocheńszczyzny o jej zabytki to wymieni być może wiśnicki zamek, Bazylikę św. Mikołaja i kopalnię soli w Bochni. Niektórzy dodadzą, po głębszym namyśle drewniany, wpisany na listę UNESCO kościołek św. Leonarda w Lipnicy Murowanej. Podobną wiedzą dysponują coraz liczniejsi turyści, odwiedzający nasz powiat.

Ziemia Bocheńska to region wyjątkowo hojnie obdarzony przez historię w materialne ślady jej dziedzictwa. Zamki, kościoły, dwory i rezydencje szlacheckie, licznie rozsiane pomiędzy Rabą a Beskidem Wyspowym, świadczą o zasobności tej ziemi, o zaradności jej mieszkańców i ich aspiracjach, nie tylko bytowych, zmierzających do realizacji podstawowych potrzeb, ale także związanych z kulturą – wyjaśnia Ludwik Węgrzyn starosta bocheński

Ukazaniu piękna Ziemi Bocheńskiej, dostrzeganej z perspektywy jej dziedzictwa materialnego, służy cykliczne wydarzenie „Weekend z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego”, realizowane już po raz ósmy, tuż po zakończeniu wakacji .

Jego ideą jest udostępnienie mieszkańcom i turystom najciekawszych obiektów i miejsc, znajdujących się na terenie Powiatu. Są to miejsca na co dzień niedostępne, bądź takie, których zwiedzanie wiąże się z opłatami.

Dzięki uprzejmości wielu osób, zarządzających instytucjami kultury, którym już dziś bardzo serdecznie dziękuję, chcemy przybliżyć zwiedzającym, by mogli przekonać się naocznie, że Bocheńszczyznę warto poznawać. I do niej wracać – zachęca starosta bocheński.

Rokrocznie staramy się uatrakcyjniać nasza ofertę, udostępniać coraz to nowe zabytki. W bieżącej edycji dołączyło aż 12 nowych obiektów – zwraca uwagę Sabina Kierepka z bocheńskiego starostwa. W sumie na weekendowej mapie turyści i mieszkańcy mogą znaleźć 36 punktów, na których oprócz zwiedzania czeka wiele atrakcji m.in. Rajd Rowerowy „Via Regia Antiqua” odkrywana na nowo śladami udostępnionych obiektów czy warsztaty prowadzone przez Zespół Pieśni i Tańca „Siedlecanie”. Zamek w Wiśniczu zaprasza na degustacje wiśnickich potraw regionalnych oraz rzemiosła artystycznego. Frankówka Mała w Cichawce proponuje Rajd Rowerowy na Orientację śladem Gry Internetowo-Terenowej, odbędą się również prelekcje i warsztaty rodzinne dotyczące dziedzictwa regionalnego i historycznego Bocheńszczyzny oraz warsztaty kulinarne w Kuchni Spotkań. Natomiast w nowo powstałym Muzeum Książki Kucharskiej odbędą się warsztaty kulinarne połączone z degustacją w sobotę pt. „Ryba po staropolsku według Stanisława Czernieckiego”, a w niedzielę „Rosół polski według receptury Stanisława Czernieckiego z 1682 r.”

Ponadto będzie można obejrzeć wystawy: pt. „Marcin Samlicki w pełnym kolorze” z autorskim komentarzem Jana Flaszy Dyrektora Mueum, wystawę rysunku i malarstwa autorstwa Mariana Rojka oraz wystawy prac Lidia Luchter – Krupińska „Roślinne projekcje własnej wyobraźni” i Andrzej Krupiński – Zabytki Wiśnicza i Powiatu Bocheńskiego w rysunku i akwareli”.

„Weekend z zabytkami” odbędzie się w dniach 5-6 września, szczegóły tutaj.

Udostępnione obiekty i atrakcje można znaleźć na mapie: TUTAJ.

Na finał weekendu na bocheńskim Rynku odbędzie się koncert zespołu PiS oraz Sarsy, a także prezentacja rękodzieła i piknik smaków.

UWAGA KONKURS!!!

Odwiedź wszystkie miejsca na weekendowej mapie, zabierz potwierdzenie i zgłoś się podczas niedzielnego koncertu a otrzymasz nagrodę! Nagrody otrzyma pierwsze 10 osób! Do wygrania m.in. vouchery: do strefy SPA, na zabiegi rehabilitacyjne, na pyszne jedzenie, na kręgle, na basen i fitness.

Weekend z zabytkami już po raz drugi obywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, którego tematem będzie „Utracone Dziedzictwo”. Szczegółowe informacje o EDD znajdują się TUTAJ.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, natomiast patronat medialny sprawuje m.in. portal mojaBochnia.pl.

Sponsorzy: Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia, CKH & SPA NOWA BOCHNIA, Studnio Tańca AGATA, Bistro BOGO Bar, Kryta Pływalnia w Bochni, Karczma na Wodzie w Królówce, Hotel Kasztel.