„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Pijany wszedł w trawę, nie mógł trafić do domu. Wezwał na pomoc policję

Miniony weekend obfitował w różnego rodzaju interwencje. Policjanci często byli wzywani do awantur domowych, nieporozumieniach na festynach, zakłócenia porządku publicznego w nocy, głośnych imprezowiczów, udzielania pomocy mocno pijanym i nie mogącym trafić do domu.

Oryginalna sytuacja miała miejsce po zakończeniu I Święta Gminy Bochnia w Słomce. Jeden z mężczyzn wracając z festynu poprosił telefonicznie policję o pomoc, ponieważ wszedł w tak wysoką trawę, iż się zgubił i nie może odnaleźć drogi do domu – mówi Leszek Machaj, rzecznik bocheńskiej policji.

Zdecydowana większość interwencji była efektem wcześniej wypitego w nadmiernej ilości alkoholu. Pijanych nie brakowało również na drogach. Policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych kierujących. W samo południe 12 lipca w Drwini policjanci WRD zatrzymali nietrzeźwego mieszkańca pobliskich Wyżyc, który kierował samochodem marki VW Golf mając promil alkoholu w organizmie. Zatrzymano również kierującego, któremu już wcześniej zatrzymano uprawnienia i wydano zakaz kierowania pojazdami. W świetle przepisów jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2.

Warto przypomnieć, że w znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy – znajdując się w tym stanie – spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat – zaznacza Leszek Machaj.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Policjanci nie odnotowali w miniony weekend istotnych zdarzeń kryminalnych.