„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Piątek: Muzealna Akademia Historyczna

Muzeum im. Stanisława Fischera, Rynek 20 zaprasza na spotkanie w ramach cyklu zajęć pod nazwą „Muzealna Akademia Historyczna” Od inkunabułu do e-booka. Spotkanie drugie: prezentacja najciekawszych ksiąg ze zbiorów Muzeum z XVI-XVIII w.

Odbędzie się ono w piątek 10 lipca o godz. 14.00 w Galerii Strych Muzealny. Spotkanie prowadzi Jan Flasza.

Podczas pierwszego spotkania Muzealnej Akademii Historycznej oglądaliśmy inkunabuły, czyli księgi z czasów Jana Gutenberga, a więc: wydane w 1481 roku w Norymberdze przez A. Kobergera „Żywoty papieży”, Biblię wydrukowaną w Spirze w 1489 r. przez P. Dracha, komentarze do dialogów o heretykach W. Ockhama odbite w Lowanium w 1481 roku przez Jana z Padernborn. Z kolei w druku weneckim, wydrukowanym w szczególnym dla świata roku 1492, można było podziwiać jego mapę. Wspaniały rozkwit drukarstwa europejskiego w dobie renesansu reprezentowały dwie imponujące księgi z biblioteki wiśnickiej Piotra Kmity (ok. 1477-1553) wydane w 1538 i 1939 roku przez oficyny bazylejskie J. Frobena i J. Hervagena – mówi Jan Flasza.

Zapowiada, że podczas spotkania najbliższy piątek – 10 lipca o godz. 14.00 omówi kolejne etapy rozwoju książki drukowanej na znakomitych przykładach druków wydanych w Kolonii, Lyonie, Paryżu, Amsterdamie. Obejrzymy także rodzime dokonania: H. Wietora, Łukasza Andrysowicza, Jana Januszowskiego i innych wybitnych typografów tej doby. Zobaczyć będzie też można unikatowe starodruki dotyczące Bochni, m. in. „Puklerz złoty” z 1639 roku – dodaje dyrektor Muzeum.

Przypomnijmy, że datą przyjętą przez księgoznawców, do której książkę uznajemy za stary druk, jest rok 1800.