„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

„Wianki na Chełmie” – zdjęcia

V Średniowieczne Spotkanie u Bożogrobców, koncerty, taniec świętojański, wreszcie korowód nad Rabę, puszczanie wianków i taniec ognia – takie atrakcje czekały na uczestników tegorocznych „Wianków na Chełmie”.

Tegoroczne „Wianki na Chełmie” połączyły w jedną całość kilka przedsięwzięć kulturalnych GCKCziS.

W ogródku przy Galerii odbyły się warsztaty rękodzielnicze z ceramiki i papierowej wikliny, chętni mogli też nauczyć się wić z naturalnych kwiatów wianek świętojański.

V Średniowieczne Spotkanie u Bożogrobców grup rekonstrukcyjnych z tego okresu tradycyjnie miało miejsce na „Grodzisku” w Chełmie. Dla publiczności zwiedzającej powstałą osadę przygotowano mini-turniej walk rycerskich.

Na scenie przy kościele Bożogrobców, o laur „Muzycznych Gminnych Talentów” rywalizowały uzdolnione wokalistki, reprezentujące różne miejscowości gminy Bochnia. Decyzją jury, tytuł ten na rok 2015 otrzymały: Wiktoria Bruzda ze Stanisławic, Dominika Grochola z Cikowic, Agnieszka Nowakowska z Nieszkowic Małych i Katarzyna Kamińska z Łapczycy.

Po nich zaprezentował się z bardzo sympatycznym programem artystycznym zespół „Promyczki Dobra” z Nowego Sącza, który mimo deszczowej aury podczas niemal całego występu, doskonale bawił się z publicznością, jaką głównie stanowili rodzice z dziećmi. Następnie na scenie pojawił się grający wiele swingowych przebojów krakowski Boba Jazz Band. Koncert był prawdziwą atrakcją nie tylko dla miłośników tego rodzaju muzyki.

Związany ściśle z charakterem imprezy program rozpoczął się od rozstrzygnięcia konkursu na „najpiękniejszy wianek” wykonany z naturalnych kwiatów. Zwycięskie okazały się wianki prezentowane przez świetlice gminne w Buczynie i Cikowicach, zaś w kategorii indywidualnej wykonane przez panie: Bożenę Ziębę z Szarowa i Natalię Sobczak z Moszczenicy.

Po wręczeniu nagród i pamiątkowych dyplomów przyszedł czas na widowiskowy taniec świętojański wykonany na scenie przez praktycznie wszystkie grupy wiekowe wchodzące w skład Zespołu Pieśni i Tańca Siedlecanie, po którym utworzono barwny korowód nad Rabę. Podobnie jak w poprzednich latach po obu stronach rzeki Raby (dzięki włączeniu się w akcję mieszkańców sąsiedniego Targowiska!) zapłonęły ogniska, a na żwirowej plaży odbył się taniec ognia w wykonaniu „Teatru Feniks”, po czym nastąpiło tradycyjne puszczanie wianków.

Niespodzianką dla licznej publiczności były odpalone przez gości z drugiej strony Raby sztuczne ognie, jak i rozświetlające powrotną drogę prawdziwe robaczki świętojańskie (przez wielu widziane po raz pierwszy w życiu!, które stały się doskonałym uzupełnieniem tej niezwykle oryginalnej imprezy.