Jest zgoda na Młodzieżową Radę Gm. Bochnia

Będzie Młodzieżowa Rada Gminy Bochnia – tak zdecydowali podczas piątkowej sesji dorośli radni. Będzie to pierwsze tego rodzaju ciało w powiecie bocheńskim. Wybory zaplanowano na maj.

O tym, że szykuje się Młodzieżowa Rada Gminy Bochnia informowaliśmy na łamach mojaBochnia.pl w marcu. Młodzieżowa Rada Gminy będzie spełniała funkcję organu pomocniczego dla starszych radnych, dla właściwej rady gminy, dla mnie jako dla wójta – mówił wtedy w rozmowie z nami wójt Marek Bzdek. Zwraca on uwagę, że powołanie MRGB to część jego programu wyborczego. Chodzi o wszczepienie idei demokratyzacji, samorządności, wykazywania się kreatywnością, inicjatywą, ukierunkowanie młodzieży na dobrą stronę, aby ta kreatywność i inicjatywa szła ku rozwojowi ich lokalnej społeczności, ich środowiska – dodał dzisiaj.

Dzisiaj, 17 kwietnia, podczas sesji przyjęto (14 głosami) uchwałę rozpoczynającą procedurę wyłonienia „młodej rady”. Młodzieżowa Rada będzie miała charakter konsultacyjny. Głównym celem działania MRGB zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym jest opiniowanie przez młodzież projektów niektórych decyzji dotyczących młodzieży podejmowanych przez Urząd Gminy, Radę Gminy oraz jednostki pomocnicze gminy – napisano w Statucie Młodzieżowej Rady.

Dodatkowe cele działania MRGB to:

1) upowszechnianie zasad działania samorządu gminnego wśród młodzieży;
2) podejmowanie działań na rzecz zaspakajania potrzeb i oczekiwań młodych mieszkańców gminy Bochnia;
3) organizacja aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu publicznym.

Główne zadania stawiane przed MRGB to:

1) przedstawianie opinii w sprawach dotyczących młodzieży wobec organów administracji samorządowej gminy Bochnia,
2) inicjowanie i promowanie działań o charakterze społecznym, edukacyjnym, kulturalnym, sportowym, rekreacyjnym, ekologicznym i charytatywnym.

W skład Młodzieżowej Rady Gminy Bochnia mogą wejść wchodzą uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych stale zamieszkujący na terenie gminy (nie muszą natomiast być uczniami szkół z terenu Gminy Bochnia).

Młodzieżowa Rada Gminy Bochnia będzie o wiele liczniejsza niż „rada dorosła” – w jej skład wejdą przedstawiciele wszystkich 31 miejscowości (w skład Rady Gminy Bochnia wchodzi 15 osób). Czynne prawo wyborcze przysługuje uczniom klas 5 i 6 szkół podstawowych oraz uczęszczających do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy w dniu wyborów nie przekroczyli 18 roku życia – stale zamieszkałym na terenie Gminy Bochnia. Radnymi mogą być osoby które są uczniami szkół publicznych lub niepublicznych i które nie przekroczyły w dniu wyborów 18 roku życia – napisano w Statucie MRGM.

W odróżnieniu od „dorosłej rady”, ta młodzieżowa będzie wybierana co roku na jednoroczną kadencję. Okres pierwszej kadencji liczony jest od dnia ukonstytuowania MRGB do końca września 2016 roku.

Wójt gminy Bochnia powoła opiekuna MRGB. Jego zadaniem jest przygotowywanie rocznego planu pracy MRGB i na jego podstawie – kosztorysu rocznego, nadzorowanie realizacji planu rocznego i rozliczenia środków, ustalonych z przeznaczeniem na jego wykonanie, wspieranie członków MRGB w ich obowiązkach, aktywizowanie i wspieranie w podejmowaniu inicjatyw i działań, wspieranie w realizacji projektów MRGB oraz koordynacja współpracy MRGB z Urzędem Gminy oraz Radą Gminy.

Młodzieżowa Rada Gminy Bochnia będzie miała swoje prezydium, w skład którego wejdzie przewodniczący oraz trójka wiceprzewodniczących. Zgodnie z założeniem, posiedzenia MRGB będą się odbywały co najmniej raz na kwartał. Natomiast przynajmniej raz w roku ma się odbywać debata młodzieży z wójtem na temat potrzeb i problemów młodych ludzi mieszkających na terenie gminy.

Próba angażowania młodzieży w działalność społeczną na poziomie samorządowym może mieć wymierne, pozytywne skutki, również na przyszłą działalność zawodową czy też studencką tej młodzieży – uważa Adrian Kukla, najmłodszy radny obecnej kadencji (23 lata).

To jest bardzo ambitny projekt, w ramach którego będą przeprowadzane wybory przy poszczególnych szkołach, będą zgłaszani kandydaci i cała młodzież będzie miała możliwość głosowania. Jest to rozwiązanie naprawdę piękne, nowoczesne, godne pogratulowania i pozazdroszczenia – stwierdził w rozmowie z mojaBochnia.pl Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, który gościnnie brał udział w posiedzeniu rady.

Zgodnie z ordynacją wyborczą, wyłonienie MRGB odbędzie się w szkołach gminy Bochnia. Poszczególnym obwodom wyborczym przypisana została następująca liczba mandatów:

1. ZSG w Bogucicach – 4 mandaty (Bessów, Zatoka, Bogucice, Cerekiew)
2. ZSG w Brzeźnicy – 2 mandaty (Brzeźnica, Gorzków)
3. ZSG w Damienicach – 2 mandaty (Damienice, Cikowice)
4. ZSG w Dąbrowicy – 2 mandaty (Dąbrowica, Grabina)
5. ZSG w Gawłowie – 5 mandatów (Gawłów, Ostrów Szlachecki, Majkowice, Słomka, Krzyżanowice)
6. ZSG w Łapczycy – 3 mandaty (Łapczyca, Gierczyce, Moszczenica)
7. ZSG w Nieszkowicach Małych – 3 mandaty (Buczyna, Nieszkowice Małe, Stradomka)
8. ZSG w Nieszkowicach Wielkich – 4 mandaty (Nieszkowice Wielkie, Nieprześnia, Wola Nieszkowska, Zawada)
9. ZSG w Pogwizdowie – 1 mandat (Pogwizdów)
10. ZSG w Proszówkach – 2 mandaty (Proszówki, Baczków)
11. ZSG w Siedlcu – 2 mandaty (Siedlec, Chełm)
12. ZSG w Stanisławicach – 1 mandat (Stanisławice).

Wybory prawdopodobnie odbędą się w pierwszej dekadzie maja.