„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Metafora współczesnej Rosji – „Lewiatan” w DKF Maciste

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Kluby Filmowego „Maciste” poświęcone będzie głośnemu (wielokrotnie nagradzanemu) filmowi Andrieja Zwiagincewa – „Lewiatan”.

Na film i prelekcję Kai Klimek, Kino Regis zaprasza już 9 kwietnia, godz. 19.00.

Lewiatan to czwarty, ale uznany za najlepszy i najbardziej odważny film fabularny w karierze Andrieja Zwiagincewa, znanego w Polsce z takich filmów, jak: „Powrót”, „Wygnanie” i „Elena”. To współczesny filmowy dramat z elementami czarnej komedii. Ten ciekawy przykład metaforycznej satyry o współczesnej Rosji, pełnej głębokiej ironii jest współczesną wersja Księgi Hioba, nagrodzoną na festiwalu w Cannes w 2014 roku Nagrodą za Najlepszy Scenariusz. Tytuł filmu to świadome nawiązanie do fundamentalnego traktatu filozoficznego Tomasa Hobbesa p.t. „Lewiatan”, czyli materia, forma i władza państwa kościelnego i świeckiego, albo po prostu Lewiatan, opublikowanego w 1651 roku.
Film zadaje pytanie jak daleko może posunąć się człowiek, wierzący w system, który tak naprawdę nie oferuje ludziom niczego dobrego. Lewiatan konfrontuje widza z odwiecznymi pytaniami na temat życia i śmierci, a jednocześnie pozwala pokazać główną ideę naszych czasów: przetrwanie najsilniejszych, bez względu na cenę. Jest to również kolejna w dorobku Zwiagincewa próba filmowego spojrzenia na społeczno-ekonomiczne zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły w Rosji.

Nakręcony w szaro-niebieskiej tonacji, wysmakowany w każdym detalu film prezentuje charakterystyczny dla Zwiagincewa język wyrazu, w którym dużą rolę odgrywają nie tylko słowa, ale przede wszystkim wystudiowane obrazy. Autorem zdjęć jest stały współpracownik reżysera Michaił Krichman, który zdaniem reżysera „ma wyjątkowe oczy, które widzą to, co jest niewidzialne”.

Zdjęcia do filmu, których niebiesko-szara tonacja ma zdaniem operatora symbolizować martwotę współczesnej rosyjskiej duszy, trwały trzy miesiące, od sierpnia do października 2013 roku, a kręcono je w Kirowsku, niedaleko Murmańska. W filmie wykorzystano przepiękną muzykę Philipa Glassa z opery Echnaton, która w doskonały sposób oddaje atmosferę filmu.

Andriej Zwiagincew – ur. 6. 02. 1964 w Nowosybirsku na Syberii. Rosyjski aktor i reżyser. W 1984 roku, w wieku 20 lat, ukończył Wydział Aktorski szkoły teatralnej w Nowosybirsku. W latach 1986- 1990 studiował w moskiewskiej Rosyjskiej Akademii Sztuk Teatralnych. W latach 1992-2000 pracował jako aktor, grając w filmie i teatrze. W 2000 roku rozpoczął współpracę z telewizyjną stacją REN i wyreżyserował 3 epizody telewizyjnej serii The Black Room. W 2003 roku zadebiutował filmem fabularnym Powrót, za który otrzymał szereg nagród, w tym Złotego Lwa na festiwalu filmowym w Wenecji. Premiera jego drugiego filmu – Wygnanie odbyła się w 2007 roku na festiwalu filmowym w Cannes (film zdobył nagrodę dla najlepszego aktora). Kolejny jego film Elena zaprezentowany został w 2011 roku w Cannes, gdzie otrzymał Nagrodę Jury.

Filmografia:

2014 – Lewiatan (Leviathan)
2010 – Elena
2009 – New York, I Love You
2007 – Wygnanie (The Banishment)
2003 – Powrót (The Return)
2000 – The Black Room

——————-
LEWIATAN /reż. Andriej Zwiagincew/
9.04.2015, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
Cena biletów: 10 zł i 5 zł (posiadacze legitymacji DKF)
Zrealizowano przy wsparciu PISF.