Młodzież projektowała wnękę przy Muzeum – zdjęcia i film

Uczniowie bocheńskich szkół wzięli udział w warsztatach fundacji Salina Nova. Mieli za zadanie zagospodarować przestrzeń obok Muzeum im. Stanisława Fischera.

Warsztaty z udziałem młodzieży z I LO oraz „Budowlanki” odbyły się w ramach projektu „Bochnianie współdecydują” w bocheńskiej Bibliotece. Poprowadziła je dr inż. arch. Katarzyna Zawada-Pęgiel. Celem warsztatów było zainteresowanie młodzieży problematyką jakości przestrzeni publicznej – mówi Adam Piskór, szef fundacji Salina Nova.

Warsztaty trwały dwa dni. W pierwszym miały miejsce wykłady prowadzone przez pracownika naukowego Politechniki Krakowskiej. Wówczas uczestnicy poznali podstawowe pojęcia, np. przestrzeń publiczna. Drugiego dnia miała miejsce część warsztatowa. Część zajęć odbywała się w terenie, część na sali. Młodzież projektowała scenariusz rozwoju wnęki przy Muzeum im. Stanisława Fischera – dodaje Adam Piskór.

Młodzież pracowała w pięciu grupach w podobny sposób, jak podczas marcowych warsztatów z udziałem dorosłych. Każda z grup miała za zadanie zaprezentować swoje pomysły pozostałym uczestnikom warsztatów, po czym nastąpiło głosowanie. Młodzieży najbardziej spodobał się pomysł na „Kawiarnię z widokiem na Rynek”, ponieważ prawdopodobnie brakuje takich klimatycznych miejsc dla młodych w sercu miasta.

Pomyśleliśmy, żeby wykonać z drewna jakiś skromny budynek i tak narodził się pomysł wiaty. Jest ona raczej do zastosowania w sezonie letnim. Na zimę byłaby ona demontowana i magazynowana przez inwestora, który zdecydowałby się na realizację tego projektu. Na górze wiaty zaplanowany jest taras z widokiem na Bazylikę św. Mikołaja, Rynek. W miejscu wnęki obok Muzeum postanowiliśmy też wdrożyć trochę zieleni, m.in. winorośle, bluszcze, a także wyremontować ścianę po lewej stronie jakimś graffiti, muralem, który przedstawiałby historię Bochni i byłby związany z tym miejscem. Turyści, którzy przychodziliby tam do kawiarni, mogliby dzięki temu dowiedzieć się w przystępny sposób o historii tego miejsca. Można byłoby tam organizować imprezy dla różnych grup wiekowych, mogliby tam również występować artyści przygrywający „do kotleta” – mówi Patryk Walewski uczeń Zespołu Szkół nr 2 w Bochni, lider zwycięskiej grupy.

Organizatorzy warsztatów wyróżnili natomiast projekt instalacji „Świeża Bochnia – czyli Niech Żyje Sztuka”. Pomysł inspirowany jest filozofią Schopenhauera i młodopolskim wywyższeniem sztuki (Evviva l’arte – Niech Żyje Sztuka). Autorkami są uczennice I LO – Barbara Furmańska i Klaudia Kamionka.

W styczniu fundacja Salina Nova organizuje warsztaty urbanistyczno-architektoniczne, w trakcie których przewidziano jeden dzień na kontynuowanie prac z młodzieżą.