„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Jakub Kuszlik z sukcesem na międzynarodowym konkursie pianistycznym

Jakub Kuszlik został laureatem II miejsca na jubileuszowym X Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in memoriam” Bydgoszcz 2014. Jest to największy dotychczasowy sukces Kuby. Otrzymał również nagrodę specjalną: wykonanie z orkiestrą symfoniczną koncertu Camille Saint-Saensa podczas 49 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku 2015.

Konkurs jest najbardziej prestiżową imprezą dla pianistów do 21-go roku życia w Polsce. Kuba był najmłodszym uczestnikiem konkursu (17 lat) i jedynym, który uczęszcza jeszcze do szkoły II stopnia. Pozostali laureaci konkursu: Włoch, Chińczyk i trzech Polaków są studentami Akademii Muzycznych w Polsce i zagranicą. Młodych pianistów X edycji konkursu oceniali pod przewodnictwem Adama Harasiewicza: Ewa Osińska, Jerzy Godziszewski, Ian Hobson i Jan Popis. Pomagający jej w przygotowaniu konkursu i zasiadający w jury Jan Popis mówił, że jest dumny, z 20 letniej współpracy. Konkurs uznawany jest za jeden z najbardziej sprawiedliwych. Dobrą renomę, zawdzięcza sprawiedliwemu jury.

W jury nie zasiadają nauczyciele, tylko artyści. To ma ogromne znaczenie. Oni dostrzegają to, czego nauczyciele mogliby nie zauważyć – powiedział Jan Popis.

Organizowany konkurs jest trampoliną do muzycznej kariery, czego przykładem są kariery Walentiny Igoszyny (laureatka konkursu w 1993 r.) czy Rafała Blechacza i Julianny Awdiejewej, którzy triumfowali podczas piątej edycji „Arthur Rubinstein in Memoriam”, a potem wygrali pierwsze nagrody kolejno w XV i XVI Konkursie Chopinowskim.

Już udział w konkursie jest nobilitacją. Do finałowych przesłuchań kwalifikują się tylko wybitni muzycy. W tym roku otrzymaliśmy około 50 zgłoszeń. Pozytywnie zweryfikowanych zostało 16 uczestników. Jury szuka bowiem wśród młodych artystów nie tylko osób doskonałych technicznie, ale również osobowości, w których tkwi wielki artystyczny potencjał – mówi Ewa Stąporek-Pospiech, dyrektor organizującego koncert PZSM im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.