„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Zabójczy czad: strażacy uczulają

Rozpoczął się okres grzewczy. W tym okresie często dochodzi do nieszczęść związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Strażacy uczulają, aby stosować się do sprawdzonych wskazań w zakresie ogrzewania mieszkań.

Do ogrzewania pomieszczeń i budynków stosuje się różne systemy grzewcze, wykorzystujące paliwo stałe (węgiel, koks, miał, drewno itp.), ciekłe (oleje opałowe), gazowe (gaz ziemny i płynny) oraz piece elektryczne.

W przypadku, gdy znajdujący się w budynku system ogrzewania nie zapewnia oczekiwanej temperatury w pomieszczeniach, stosuje się dogrzewanie pomieszczeń – najczęściej z wykorzystaniem piecyków elektrycznych i gazowych. Zdarza się również, że do tego celu wciąż wykorzystywane są piece na paliwo stałe. Wszystkie te systemy i urządzenia, jeżeli są prawidłowo wykonane, eksploatowane, sprawdzane i konserwowane, nie powinny stanowić zagrożenia dla mieszkańców domów. Niestety, okazuje się, że wielokrotnie tak nie jest i w tym okresie obserwujemy wzrost liczby pożarów i zatruć tlenkiem węgla (tzw. czadem) w budynkach mieszkalnych.

Skutecznym sposobem na zminimalizowanie ryzyka powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla jest wyposażenie mieszkania w czujniki czadu, bądź dwufunkcyjne czujniki czadu i dymu, które można nabyć w większości sklepów ze sprzętem elektronicznym.

Jednocześnie Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Bochni przypominają o obowiązku dokonywania okresowych przeglądów przewodów dymowych i wentylacyjnych, palenisk i urządzeń ogrzewczych.

Szczegółowe informacje nt. niebezpieczeństwa związanego z tlenkiem węgla oraz postępowaniem w przypadku zatrucia znajdują się na naszej stronie internetowej: www.straz.bochnia.pl w zakładce „Straż radzi”.