Nieszkowice Wielkie: upamiętnili Lotników Liberatora – zdjęcia

Niezwykle podniosłą atmosferę miały jubileuszowe uroczystości 70. rocznicy tragicznej śmierci załogi Liberatora dowodzonej przez kpt. Zbigniewa Szostaka, która zginęła w sierpniu 1944 roku w Nieszkowicach Wielkich.

Po mszy św. polowej odprawionej przez ks. Bronisława Kowalika – proboszcza parafii Pogwizdów, odbył się apel poległych i program słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Gminnych w Nieszkowicach Wielkich.

Mimo niesprzyjającej pogody na wzgórzu przy pomniku zgromadziło się wielu uczestników. Obecny był m.in. Zygmunt Wysocki – siostrzeniec mjr. Stanisława Daniela – I pilota Liberatora, delegacja Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej z prezesem Stanisławem Kobielą, dyrektor Muzeum im. Fischera w Bochni – Jan Flasza, poczty sztandarowe jednostek OSP, Kół Łowieckich, NSZZ „Stalprodukt”.

Kompanię Honorową i Wartę przy Pomniku wystawił 16. Batalion Powietrznodesantowy z Krakowa, a muzyczną oprawę – Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Baczkowa.

Przypomniano tragiczne chwile z tamtych wydarzeń. W swoim wystąpieniu wójt Jerzy Lysy podkreślił młody wiek lotników, którzy zginęli śmiercią bohaterów (najstarszy miał zaledwie 34 lata, najmłodszy – 21), a także ich ogromny patriotyzm w tragicznych czasach dla Polski. Z kolei zastępca wójta Stanisław Bukowiec podziękował młodzieży i nauczycielom Zespołu Szkół Gminnych w Nieszkowicach Wielkich, noszącego imię Lotników Polskich, za pielęgnowanie pamięci o bohaterskich żołnierzach i opiekę nad Pomnikiem. Słowa uznania otrzymał także Jan Jeliński – prezes Koła Łowieckiego „Łoś”, które 23 lata temu było inicjatorem budowy Pomnika. Zygmunt Wysocki, emerytowany pracownik Instytutu Lotnictwa w Warszawie, przekazał miejscowej szkole rysunek Liberatora z wyliczeniami aerodynamicznymi tego samolotu.

Na zakończenie uroczystości, delegacje złożyły przy pomniku wieńce, a specjalna wiązanka biało-czerwonych kwiatów zrzucona została z samolotu. Później wszyscy obejrzeli akrobacje paralotni Krakowskiego Klubu Paralotniarzy. Widzowie podziwiali także modele latające przygotowane przez Klub Modelarski z Bochni, prowadzony przez Grzegorza Datę i Władysława Gorczycę, który specjalnie na tę okazję wykonał model Liberatora.

Uroczystości zakończyły się spotkaniem w Zespole Szkół Gminnych w Nieszkowicach Wielkich, w trakcie którego goście i mieszkańcy opowiadali o wielu, często nieznanych faktach z tamtych wydarzeń.