„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Gm. Bochnia wysoko w rankingach „Wspólnoty”

Gmina Bochnia znalazła się w ścisłej czołówce rankingu polskich samorządów. Jeden dotyczył tempa rozwoju m.in. w oparciu o fundusze zewnętrzne, drugi – minimalizowania kosztów administracji.

W numerze 14. „Wspólnoty” opublikowano wykaz gmin, które najszybciej rozwijały się w bieżącej kadencji samorządowej 2010-2014. W kategorii gmin o dochodzie poniżej 2800 zł na 1 mieszkańca na 10. miejscu w Polsce znalazła się Gmina Bochnia. W rankingu punktowano pozyskiwanie środków zewnętrznych (nie tylko unijnych), ilość nowych podmiotów gospodarczych i tworzących się miejsc pracy, zakres rozbudowy infrastruktury komunalnej poprawiającej warunki życia mieszkańców (np. dobre drogi gminne, kanalizacja) oraz rozwój społeczny gminy (sieć szkół i przedszkoli, ośrodków zdrowia) i dostępność do placówek oświaty, kultury i sportu.

10. miejsce w Polsce to wielki sukces nie tylko samorządu, a również mieszkańców, radnych, sołtysów, którzy aktywnie uczestniczą w życiu każdej z 31 miejscowości w Gminie Bochnia – mówi wójt Jerzy Lysy.

W kolejnym, 15. numerze „Wspólnoty” opublikowano ranking polskich samorządów, które wydają najmniej pieniędzy na utrzymanie administracji. Wyliczenia te dokonywane są w przeliczeniu na jednego mieszkańca – tak, aby ranking był rzetelny i miarodajny. Gmina Bochnia zajęła w tym przypadku 16. miejsce w Polsce.

Od lat przeznaczmy na administrację niewielki odsetek budżetu. Poziom zatrudnienia nie zmienił się praktycznie od 4 kadencji. Utrzymanie siedziby UG też niewiele kosztuje podatników. Mam natomiast satysfakcję, że za stosunkowo niewielkie pieniądze działa w gminie Bochnia zespół dobrze przygotowanych urzędników – np. w Wydziale Budownictwa kilka osób posiada inżynierskie uprawnienia zawodowe. Dzięki temu nie korzystamy z tzw. inwestorów zastępczych – co obniża koszty inwestycji. Często rozwiązujemy problemy techniczne w oparciu o wiedzę zawodową urzędników. Sam również staram się spożytkować swoje umiejętności i uprawnienia zawodowe wykonując bezpłatnie na rzecz gminy projekty techniczne całkiem dużych inwestycji jak np. realizowana aktualnie rozbudowa przedszkola w Proszówkach i planowane budowa sali gimnastycznej w Brzeźnicy – dodaje wójt.

„Wspólnota” to pismo o tematyce samorządowej. Zawiera analizy prawne i ekonomiczne, nowości z procesu legislacyjnego, dobre praktyki funkcjonowania administracji publicznej oraz reportaże samorządowe.