„PRZEPROSINY: Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.”

Gm. Bochnia: reakcja na stanowisko radnego opozycji ws. absolutorium dla wójta

Po naszej publikacji pt. „Gm. Bochnia: Absolutorium przy jednym głosie sprzeciwu” przedstawiciele samorządu odnieśli się do argumentów radnego opozycji, który uzasadniał swój głos przeciwko absolutorium dla Jerzego Lysego. Oto treść tego stanowiska.

Reakcja zastępcy wójta gminy Bochnia Stanisława Bukowca dotyczy słów Zbigniewa Bachmińskiego zamieszczonych w naszej publikacji Gm. Bochnia: Absolutorium przy jednym głosie sprzeciwu.

Oto pełna treść stanowiska:

W związku z komentarzem radnego, który jako jedyny głosował przeciw absolutorium dla wójta gminy Bochnia za 2013 rok, informuję, że podane zarzuty są chybione – zastrzeżenia radnego nie dotyczą przedmiotu sprawy. Niektóre z nich są nawet absurdalne.

1. Uchwały o zawieszeniu sołtysów Cikowic i Brzeźnicy podjęła przed kilku laty Rada Gminy, a nie organ wykonawczy, jakim jest Wójt Gminy. Miała ku temu poważne podstawy, o czym dobrze wiedzą mieszkańcy lokalnych społeczności.

2. Opłaty partycypacyjne za inwestycje wodociągowe i kanalizacyjne są legalne – pobierane są w oparciu o umowy cywilno-prawne z mieszkańcami. Dochody z tych opłat wykazane były w sprawozdaniu do RIO i nie były one kwestionowane przez w/w instytucję kontrolną. Alternatywnym rozwiązaniem jest opłata adiacencka.

3. Zarzut radnego o „gaszenie inicjatyw” mieszkańców jest nonsensowny w zestawieniu z faktem, że na terenie gminy Bochnia działa: 18 stowarzyszeń Ochotniczej Straży Pożarnej, 6 Ludowych Zespołów Sportowych, 13 Kół Gospodyń Wiejskich, a także 8 Uczniowskich Klubów Sportowych i szereg innych stowarzyszeń o charakterze kulturalno-oświatowym, które w znaczącej części wspierane są przez samorząd Gminy. Dodatkowo – inicjatorami wielu przedsięwzięć są Rady Sołeckie, których postulaty realizuje wójt i pracownicy UG.

4. Współpraca samorządowa Gminy Bochnia przejawiająca się np. uczestnictwem w Lokalnej Grupie Działania „E.O. Cenoma” z 7 sąsiednimi gminami (m.in. Drwinią, Rzezawą, Szczurową), a także współfinansowaniem ważnych instytucji powiatowych (Państwowa Straż Pożarna, Policja, Szpital) nie może oznaczać wyręczania samorządu powiatowego i starosty z ich ustawowych obowiązków, jak np. remonty dróg powiatowych i budowanie przy nich chodników.

5. Niechęć mieszkańców do kandydowania w wyborach lokalnych z listy rozżalonego pana radnego wynika być może z miałkości jego wizji rozwoju Gminy lub z powodu cech jego charakteru.

Stanisław Bukowiec
zastępca wójta Gminy Bochnia